Porota Akademického Prešova ocenila študentov

PrešovSpravodajstvo

V kategórii divadlá triumfovali domáci mladí herci.

V Divadle Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove sa včera (26.4.) uskutočnilo oficiálne vyhlásenie výsledkov 53. ročníka Súťaže amatérskej umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska Akademický Prešov. Jeho tohtoročným laureátom sa v kategórii študentských divadiel stalo Študentské divadlo Prešovskej univerzity za inscenáciu Corsovej poézie Nahý anjel. Zároveň toto divadlo získalo aj jednu osobitnú cenu a dve čestné uznania. „Je potešiteľné, že sa v súťažnej kategórii študentské divadlá prezentovalo takmer dvadsať súborov, z toho štvrtina boli amatérske súbory vysokoškolákov. Z hľadiska druhového a žánrového sa objavili na festivale inscenácie činoherné, maloformistické, monodrámy, preformancie i divadlo poézie,“ uviedol dramaturg podujatia Miron Pukan.

Prehliadka jednotlivých predstavení sa uskutočnila v priestoroch DAD, Divadla Jonáša Záborského, vysokoškolských učební, v kostole či na ulici. „Je potešiteľné, že jednotlivé produkcie mali solídne divácke zázemie, čo bolo nesporným pozitívom tohto ročníka. V spomínaných divadelných priestoroch dominovala generačná výpoveď, pre ktorú je príznačná aj typická dávka humoru, komiky, ale aj pokusu o analýzu aktuálnych spoločenských problémov našej doby neraz nenaklonenej kultúre,“ dodal Pukan.

Foto
Predstavenie hry Nevidiaci študentského divadelného súboru Prešovskej univerzity / TASR

Ako skonštatoval riaditeľ festivalu Karol Horák, súčasťou programu Akademického Prešova boli aj tvorivé dielne či workshopy: „V tvorivej atmosfére festivalu zarezonovali zahraničné súbory Homo Luden Project Szeged, poľské divadlo z Krakova Kto pouličnou produkciou Vôňa času a Janáčková akadémia múzických umení Brno s performanciou S-Hitmaker. Rovnako rad ďalších súborov z domácej amatérskej i profesionálnej kultúry boli obohatením festivalu, ktorý sa niesol v znamení tvorivosti a umeleckej kreativity. Festival tak potvrdil svoj dlhoročný program, ktorý sa orientuje na formovanie mladej humanisticky orientovanej inteligencie, ktorej umelecké aktivity nie sú cudzie.“

Porota vyhodnotila aj kategórie vlastná tvorba a umelecký preklad. Prvé miesto v kategórii vlastná literárna tvorba získala za prózu Dominika Moravčíková, za poéziu prvé miesto udelené nebolo. Víťazkou kategórie umelecký preklad v anglickom jazyku sa stala Petronela Pavlíková s prekladom H. P. Lovecrafta Kresba v chatrči, za francúzsky jazyk získala prvé miesto Zuzana Calvet s prekladom Marie-Andrée Lamontagne Svadba na vidieku a v ruskom jazyku prvé miesto nebolo udelené.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre