Posádka dánskej fregaty zabila pri prestrelke štyroch pirátov

SvetSpravodajstvo

Fregata HDMS Esbern Snare je v Guinejskom zálive od tohto mesiaca na medzinárodnej protipirátskej misii.

Foto
Dánska fregata so zhruba 175-člennou posádkou je v Guinejskom zálive od tohto mesiaca na medzinárodnej protipirátskej misii. Mala by tam byť päť mesiacov / AFP

Posádka dánskej fregaty plaviacej sa vo vodách pri západnej Afrike zabila pri prestrelke štyroch podozrivých pirátov. Jedného ďalšieho zranila. Dánske námorníctvo vo štvrtok (25.11.) informovalo, že deň predtým fregata HDMS Esbern Snare reagovala na informácie o tom, že sa k viacerým komerčným lodiam v Guinejskom zálive pri Nigérii približuje plavidlo.

Fregata vyslala vrtuľník, ktorého posádka nahlásila, že na palube lode je osem mužov s vybavením súvisiacim s pirátstvom vrátane rebríkov. Neskôr počas dňa sa fregata dostala dostatočne blízko k podozrivému plavidlu, aby na člnoch vyslala vojakov. Keď loď nereagovala na rádiové volanie, Dáni vystrelili varovné výstrely. Tie však podozrivé osoby opätovali a dánski vojaci v sebaobrane zareagovali, čo viedlo ku krátkej prestrelke. Tá si vyžiadala spomenutých štyroch mŕtvych, na dánskej strane nikto neutrpel zranenia.

Po prestrelke sa loď potopila a ôsmich údajných pirátov vzali na palubu Esbern Snare. Zranenému poskytli zdravotnú starostlivosť. Fregata so zhruba 175-člennou posádkou je v Guinejskom zálive od tohto mesiaca na medzinárodnej protipirátskej misii. Mala by tam byť päť mesiacov.

Guinejský záliv je jedným z najnebezpečnejších miest pre moreplavbu a únosy posádok lodí sú tam bežné. V roku 2019 do regiónu spadalo viac ako 90 % celosvetových únosov členov posádok.

Zdroj: SITA

Komentáre