Čerhov chce previesť svoj podiel za 100-tisíc eur na neakcionára vodární.
Mesto Košice včera (24.8.) zorganizovalo stretnutie s akcionármi Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS). Spolu so skupinou poslancov parlamentu sa zhodli na tom, že zmenou legislatívy chcú zabrániť skupovaniu akcií VVS súkromnými investormi. Mesto Košice to plánuje dosiahnuť aj zmenou stanov vodární, ktoré sú podľa neho protizákonné.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) považujú predaj akcií súkromníkom za možné riziko budúcej privatizácie.
„Sme presvedčení, že verejný záujem najlepšie ochránia len mestá a obce, ktoré sú terajšími akcionármi VVS. Z pozície poslancov NR SR teraz preto intenzívne rokujeme o možnej legislatívnej úprave,“ uviedol poslanec parlamentu Milan Potocký.
Akcie by sa po novom nemohli predávať súkromným investorom, ale len iným akcionárom – mestám a obciam, samosprávnym krajom alebo štátu.
„V súčasnosti zvažujeme, akou formou sa prijme zákon, ktorý by obmedzil predaj akcií. Buď to pôjde v skrátenom legislatívnom konaní, formou normálneho zákona, alebo cez pozmeňujúci návrh,“ doplnil Potocký s tým, že je otázne, či sa proces stihne uzavrieť do realizácie predaja akcií obce Čerhov v okrese Trebišov do rúk súkromníka.
Mesto Košice
Košická samospráva plánuje zmeniť stanovy VVS. Ako zdôraznil primátor Jaroslav Polaček, sú staré viac ako 17 rokov a je potrebné ich prispôsobiť súčasnosti, pretože voda je na východe najdrahšia:
„Naším cieľom je, aby cena vody nerástla, aby sme ju stabilizovali a aby sme my ako starostovia a primátori mali reálny vplyv a kontrolu nad vodou a investíciami do nášho regiónu.“
Polaček chce 2. septembra presvedčiť akcionárov o potrebe zmeny stanov, kedy o tom bude rozhodovať valné zhromaždenie VVS.
VVS
Predstavenstvo vodární im navrhuje, aby to nepodporili. Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VVS Stanislava Hreha skonštatoval, že v takomto prípade by išlo o protizákonne konanie, ktorým by ohrozili spoločnosť.
VVS nechce, aby sa akcie dostali do súkromných rúk, ale nemôže akcionárom uprieť právo predať svoje akcie. Hreha podporuje zmenu legislatívy, ktorou by sa medzi tretie subjekty nedali prevádzať akcie, ktoré samospráva nekúpila, ale získala prevodom z Fondu národného majetku Slovenskej republiky. Akcionárska štruktúra podľa jeho slov nemá vplyv na cenu vody, keďže to je v kompetencii Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).
Hreha označil dorovnanie vysúťaženej ceny za akcie Čerhova a odkúpenie vlastných akcií za problematické:
„Nie je správne, ak by sme ich kupovali za veľké peniaze a nezostalo by nám na iné investície či prevádzku. VVS nevylučuje možnosť, že ich kúpi, ale musíme robiť tak, aby nevznikol precedens.“
Riešením tejto situácie je podľa Hrehu investičný fond, respektíve výkup spolu s inými obcami.
Čerhov
Obec Čerhov v januári vyhlásila verejnú obchodnú súťaž na kúpu cenných papierov VVS v počte 5144 kusov, ktoré vlastní. Svoj 0,07-percentný podiel chce za 100-tisíc eur previesť na neakcionára spoločnosti, respektíve advokátsku kanceláriu.
Mesto Košice ako najväčší akcionár si neuplatní predkupné právo. Starosta obce Čerhov Jaroslav Bajužik dodal, že predajom chcú získať peniaze. Obec podľa neho nechce mať nad VSS kontrolu:
„Sme demokratická spoločnosť, keď chceme ísť naspäť ku komunizmu, tak všetko znárodnime,“ skonštatoval s tým, že ide o podiel správcovskej spoločnosti, ktorá dodáva služby a nie o akcie infraštruktúry alebo samotnej vody:
„Nie je mi celkom jedno, kto ich kúpi. Chcem ich predať tomu, kto mi dá najviac.“
Zdroj: TASR