Úrad splnomocnenca obvinenia odmieta.
Strana SaS v metropole východu poukázala na dlhodobú neefektívnosť štátnych opatrení v oblasti bývania rómskej marginalizovanej komunity. Poslanec Vladimír Ledecký predstavil opatrenia, pričom považuje za potrebné usporiadanie pozemkov pod osadami a podporu svojpomocnej výstavby domov, budovania prestupného bývania či sociálnych podnikov bývania:
„Desaťročia sa len mláti prázdna slama. Napriek miliónovým investíciám zostáva bývanie v osadách na úrovni kamennej doby. Veril som Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity aj osobne pánovi (Alexandrovi) Daškovi, ale som sklamaný.“
Problematika si vyžaduje systémové riešenie, za ktoré považuje napríklad usporiadanie pozemkov pod osadami, aby ľudia, ktorí sú ochotní a schopní riešiť si bývanie, dostali možnosť legálne vlastniť pôdu. V súvislosti so svojpomocou výstavbou, ktorá sa realizuje napríklad aj na Luníku IX, je podľa Ledeckého potrebná aktívna spolupráca s mimovládnymi organizáciami a so samosprávami.
Budovanie prestupného bývania bolo podľa Ledeckého v predchádzajúcom programovom období neúspešné a dnes je situácia ešte horšia. Štátny fond rozvoja bývania musí byť dostupnejší pre obce na výstavbu a odpredaj nehnuteľností. Problémom je podľa Ledeckého aj krízové bývanie, keď každoročne dochádza k požiarom v osadách, no štát stále nemá pripravený systém dočasného ubytovania. Napriek existujúcej legislatíve považuje za neefektívne využívanie systému sociálnych podnikov bývania.
Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity reagoval, že projekt vysporiadania pozemkov je funkčný a významne napreduje. Zamestnanci, ktorí pôsobia na projekte podľa úradu spracovali analýzy vlastníckych vzťahov vo všetkých obciach nachádzajúcich sa v Atlase rómskych komunít 2019 a všetky obce oslovili s návrhom riešenia.
„Vykonali sme 22 geodetických meraní, na základe ktorých sme identifikovali 181 obydlí, ktoré prejavili záujem o usporiadanie právneho vzťahu pod obydlím. Na základe prejaveného záujmu obcí, momentálne prebieha asistencia 15 obciam pri zazmluvňovaní prevodov pozemkov. Proces stále prebieha, kvôli prekážkam na strane katastra evidujeme meškanie so zápismi,“ uviedol úrad.
Doplnil, že v implementácii Programu Slovensko obsadzuje prvé priečky, je úspešný vo vyhlasovaní výziev a čerpaní financií z Európskej únie. Vlani vyhlásil 13 výziev a zazmluvnil takmer 480 projektov za necelých 200 miliónov eur, v rámci ktorých poskytol viac ako 95 miliónov.
Predseda SaS Branislav Gröhling avizoval, že strana pripravuje program a víziu do budúcna a kritizoval konsolidačné opatrenia vlády:
„Naše heslo je jednoduché - Pracuješ? Zaslúžiš si viac. To platí pre všetkých vrátane marginalizovaných komunít. Milióny eur sa už minuli na ich podporu, ale výsledky nevidíme.“
Zdroj: TASR