Poslanecký návrh môže pomôcť zmeniť počet mestských častí

KošiceSpravodajstvo

Cieľom je zjednodušiť celý postup.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky doručili pred dvoma týždňami do parlamentu návrh zákona o meste Košice, ktorým sa má upraviť jeho štatút. Konkrétne išlo o Petra Libu, Vojtecha Tótha a Erika Ňarjaša z OĽaNO, spolu s Jaroslavom Karahutom zo Sme rodina. Cieľom je zjednodušiť postup pri potenciálnej zmene počtu mestských častí. Aktuálny stav totiž podľa predkladateľa Jaroslava Karahutu neumožňuje riešiť problémy metropoly východu priamo v Košiciach:

„Práve tento zákon je o tom, ako sa dajú systémovo nastaviť pravidlá v komunálnej politike tak, aby rozhodujúci boli komunálni politici zvolení priamo v regióne, ktorí najlepšie poznajú svoje mesto a región v ktorom žijú.“

V súčasnosti môže košické zastupiteľstvo meniť počty mestských častí len na základe všeobecne záväzného nariadenia. Akákoľvek dotknutá mestská časť však má pomocou referenda právo odložiť rokovanie o celkovej úprave na ďalšie volebné obdobie.

Foto
Návrhom zákona o meste Košice sa má upraviť jeho štatút / KOŠICE ONLINE

Po navrhovanej zmene by do procesu bola zahrnutá aj Rada starostov. Tá by mohla zrušiť navrhované zmeny počtu mestských častí. Avšak, posledné slovo by mali stále poslanci, ktorí by mohli rozhodnutie Rady starostov trojpätinovou väčšinou zvrátiť. S návrhom sa však nestotožňuje košický magistrát.  

„Dlhodobo poukazujeme na potrebu redukcie mestských častí, ktoré Košičanov stoja milióny eur ročne. Máme však obavu, že navrhovaná novela by mohla mať presne opačný účinok, a mohla by tak nesmierne potrebnú a dôležitú reformu zákona o meste Košice na dlhé obdobie zablokovať. Sme presvedčení, že kapry si rybník nikdy nevypustia a neurobia tak ani starostovia a poslanci v laviciach mestského zastupiteľstva pri rušení mestských častí, v ktorých dlhodobo koexistujú,“ uviedol hovorca mesta Dušan Tokarčík.

Podobný návrh predkladal už v roku 2017 bývalý primátor Richard Raši, ale na posunutie zákona do druhého kola mu chýbal jeden hlas. Viacerí košickí poslanci vrátane Lenky Kovačevičovej, či Róberta Schwarcza súhlasia so zmenou v rámci mestských častí, či už ide o ich počet alebo prevod niektorých kompetencií. Avšak pred návrhom podľa nich absentovala diskusia mestských poslancov. Podľa predkladateľa Petra Libu  je dôležité začať sa venovať problematike:

„Opakujem, nejdeme zlučovať mestské časti. To sa bude robiť, ak sa rozhodne mestské zastupiteľstvo, mestskí poslanci a potom, áno, bude veľmi dôležité, aby tam bola veľmi kvalitná diskusia, prípadne orgán, ktorý bude toto všetko zastrešovať. Ale momentálne toto nerobíme.“

Návrh by sa podľa Libu mohol dostať do druhého čítania vo februári. Podľa analýzy Inštitútu finančnej politiky z roku 2018 by mohla metropola východu pomocou zmeny administratívneho usporiadania ušetriť od 2,5 až do viac ako 17 miliónov eur ročne.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre