Návštevníci uvidia špeciálny úľ s presklenou stenou.
Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (BZ UPJŠ) v Košiciach v spolupráci s Asociáciou včelárov Slovenska ZO Košice, MIMI farmou, Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom a Ústavom včelárstva v Liptovskom Hrádku pripravila výstavu s názvom Včelárstvo. Ide o poslednú tohtoročnú expozíciu v košickej botanickej záhrade, ktorá je otvorená od dnešného dňa do 27. októbra, a to denne v čase od 9.00 do 17.00 hod.
Návštevníci sa môžu oboznámiť s rôznymi včelárskymi pomôckami, historickými aj modernými prístrojmi, ktoré sa využívajú pri včelárení či s najnovšími úľmi. Okrem iného uvidia aj špeciálny úľ s presklenou stenou, v ktorom je možné pozorovať živé včelstvo.
Riaditeľ BZ UPJŠ Pavol Mártonfi skonštatoval, že program pre žiakov je pripravený počas pracovných dní do 15.00 hod.:
„Pre základné školy sme okrem tvorivej dielne, ochutnávky medu či diskusie so včelármi pripravili aj výtvarnú súťaž pod názvom Prečo je život s včielkami lepší ako bez nich. Žiaci základných škôl v nej môžu vyjadriť svoju predstavu o živote včiel a všetky súťažné práce budú prezentované počas trvania výstavy vo vstupnej hale.“
Členovia Asociácie včelárov Slovenska ZO Košice zabezpečia poradenskú činnosť, predaj medu a včelích produktov. Záujemcovia pod vedením MIMI farmy sa môžu priučiť práci s včelím voskom a vyrobiť si sviečku či vianočnú dekoráciu. Súčasťou víkendového programu bude prezentácia činnosti výrobcov včelárskych pomôcok, úľov a predajcov produktov.
V pláne je aj dielňa pečenia a zdobenia medovníkov či rôzne prednášky. V sobotu 19. októbra o 9.30 hod. bude prednášať Ladislav Balvan o všeobecnom včelárstve a o 13.30 hod. odprezentuje praktické ukážky varenia medoviny. V nedeľu 20. októbra o 9.30 hod. zaznie prednáška na témou apiterapia vo včelárstve v podaní Štefana Košlíka a Milan Rusnák o 13.30 hod. predstaví invázne druhy hmyzu.
„Súčasťou programu pre včelárov bude možnosť zapojiť sa do súťaže o najlepší med z produkcie miestnych včelárov. Prihlásené vzorky môžu naši návštevníci ochutnať a následne ohodnotiť jeho atraktívnosť svojím hlasovaním. Aby bolo možné vyprodukovať takýto kvalitný a chutný med, musia sa včelári vysporiadať s mnohými výzvami. Veľmi aktuálnou úlohou je udržať pod kontrolou šírenie invázneho ázijského sršňa, ktorý je veľkou hrozbou nielen pre včelu medonosnú, ale jeho premnoženie môže vážne ohroziť biodiverzitu hmyzu v našej krajine. Ako spoľahlivo identifikovať tohto novodobého votrelca v našej prírode a ako postupovať, aby sa nerozšíril, sa dozvedia návštevníci z informačných materiálov a pripravenej prednášky odborníka na túto problematiku,“ povedal vedúci Oddelenia okrasnej a úžitkovej flóry BZ UPJŠ Robert Gregorek.
Košická botanická záhrada je od októbra sprístupnená verejnosti v zimnom režime, teda denne od 9.00 do 15.00 hod. Počas výstavy včelárstva bude vonkajší areál otvorený do 17.00 hod. a skleníky budú k dispozícii do 15.00 hod.