Pohrebu zosnulého pápeža Františka sa zúčastní viac ako 200-tisíc ľudí

EurópaSpravodajstvo

Aktualizované: 11.40 hod.

Viac ako 200-tisíc ľudí by mohlo v sobotu (26.4.) prísť na Námestie sv. Petra vo Vatikáne pri príležitosti pohrebu pápeža Františka. Očakáva sa tiež príchod najmenej sto zahraničných delegácií.

Podľa odhadov by väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň. Výnimkou je americký prezident Donald Trump, ktorý by mal aj s manželkou Melaniou doraziť v piatok (25.4.).

Okrem lídra Bieleho domu zatiaľ potvrdili účasť na poslednej rozlúčke aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz, britský premiér Keir Starmer, šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, poľská hlava štátu Andrzej Duda či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský. Za Slovensko sa zúčastní prezident Peter Pellegrini:

„Pôjdeme len vo veľmi zúženej delegácii. Uvidíme ešte, či ma bude niekto sprevádzať z Národnej rady Slovenskej republiky a vlády. To uzavrieme v nasledujúcich chvíľach.“

Na Slovensku bude z dôvodu úmrtia pápeža Františka štátny smútok. Uskutoční sa v deň pohrebu od 8.00 do 18.00 hod. V tento deň by mali byť spustené štátne vlajky. Návrh premiéra Roberta Fica na vyhlásenie štátneho smútku schválila vláda na dnešnom rokovaní:

„Výnimočná návšteva pápeža Františka na Slovensku v roku 2021 zanechala posolstvo, ktoré malo značný vplyv na verejný život celej spoločnosti. Vyhlásenie štátneho smútku je prejavom veľkej úcty k tejto významnej osobnosti a prispeje k dôstojnému vykonaniu pietnej spomienky na Slovensku.“

Na pohrebe pápeža bude aj argentínsky prezident Javier Milei, brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva či generálny tajomník OSN António Guterres.

Otvorenú rakvu s telom zosnulého pápeža Františka vystavili dnes v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne, kam ju preniesli z Domu svätej Marty, kde počas svojho pontifikátu býval a kde na Veľkonočný pondelok (21.4.) aj zomrel.

Drevenú rakvu v sprievode ôsmich príslušníkov Švajčiarskej gardy vniesli do Baziliky sv. Petra za hlaholu jej zvonov a následne ju uložili na vyvýšený stupienok pred hlavný oltár. Nasledovali Litánie za všetkých svätých a bohoslužba slova, počas ktorej zaznelo evanjelium podľa sv. Jána, prosby veriacich a modlitba Otče náš. Telo zosnulého pápeža Františka bude v Bazilike sv. Petra vystavené až do piatka 19.00 hod, kde sa už dnes ráno zišli tisíce ľudí. Prvých ľudí vpustili na námestie krátko po 7.30 hod. ráno. 

Foto
Poslednú pamiatku pápeža si príde uctiť viac ako 200-tisíc ľudí / TASR

Pohrebná omša sa bude celebrovať v sobotu 26. apríla o 10.00 hod. na priestranstve pred Bazilikou sv. Petra, a to podľa predpisov Rímskeho pohrebného poriadku pre pápeža. Pohrebnej liturgii bude predsedať kardinál Giovanni Battista Re, ktorý je dekanom kolégia kardinálov.

Po skončení eucharistického slávenia budú nasledovať záverečné obrady Ultima commendatio a Valedictio. Následne bude rakva s telom zosnulého pápeža prenesená do Baziliky sv. Petra a odtiaľ do Baziliky Santa Maria Maggiore, kde si zosnulý pápež želal byť pochovaný.

František ešte za života zjednodušil pohrebné obrady, čím sa vzdal niektorých tradičných prvkov, ako je napríklad trojitá rakva či pápežský katafalk. Po pohrebe budú nasledovať deväťdňové pohrebné omše (novendiali), po ktorých kardináli začnú proces výberu nového pápeža.

Konkláve sa podľa pravidiel musí začať do 20 dní od smrti pontifika – najneskôr 10. mája. Právo voliť a byť volení majú všetci kardináli mladší než 80 rokov. Dvaja už medzičasom informovali, že sa zo zdravotných dôvodov a konkláve nezúčastnia. Počet účastníkov konkláve sa tým znížil na 133. Ich absencia tiež znamená, že potrebná dvojtretinová väčšina na zvolenie nového pápeža sa znižuje z 90 na 89 hlasov. 

Zmeny, ktoré v Katolíckej cirkvi inicioval pápež František, sa podľa poľského kardinála voliteľa Kazimierza Nycza už nedajú zastaviť bez ohľadu na to, kto bude jeho nástupcom. Zdôraznil, že Cirkev dnes potrebuje kreatívneho pokračovateľa, ktorý si bude všímať aj pontifikát Benedikta XVI. 

Pápež František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, zomrel na Veľkonočný pondelok 21. apríla vo veku 88 rokov vo svojom byte v Dome sv. Marty na následky mozgovej príhody a kardiovaskulárneho kolapsu.

 

Zdroj: TASR 

Komentáre