O postcovidovom syndróme a novom ambulantnom centre pre postcovidovú starostlivosť sme sa porozprávali s Helenou Leščišinovou. Primárkou poliklinického oddelenia tuberkulózy a pľúcnych chorôb v Bardejove.
Post COVID-19 alebo postcovidový syndróm je súbor príznakov, ktoré pretrvávajú alebo sa vyvíjajú po dvanástich a viac týždňoch od vzniku ochorenia COVID-19 a ktoré nie sú vysvetliteľné inou príčinou.
Kým niektorí ľudia prekonajú akútnu infekciu COVID-19 relatívne rýchlo, iní sa trápia jej dlhodobými dôsledkami. Tento stav sa označuje ako postcovidový syndróm, alebo takzvaný dlhý covid.
Presná medicínska definícia postcovidového syndrómu sa stále vyvíja, no väčšina odborníkov navrhuje považovať za dlhý covid stav taký, kedy príznaky pretrvávajú viac ako tri mesiace a nie sú vysvetliteľné inými diagnózami.
Pre koho je určené postcovidové centrum?
Pre pacientov s takzvaným postcovidovým syndrómom, u ktorých po prekonaní ochorenia COVID-19 pretrvávali ťažkosti v období dvoch a viac týždňov.
Ako sa k vám takýto pacient dostane?
K nám na vyšetrenie by ho mal odoslať praktický lekár. Všeobecní lekári v okrese dostali informáciu s inštrukciami akým spôsobom pri takýchto pacientoch postupovať, ako a kde ich s postcovidovým syndrómom posielať. Je to aj na webovej stránke našej nemocnice.
Pacient by mal mať výmenný lístok s vyznačením, že sa jedná o tento syndróm, malo by to byť v období po 12 týždňoch a viac od začiatku ochorenia. Samozrejme by mal mať výpis zo zdravotnej dokumentácie plus základné laboratórne vyšetrenia.
Ako prebieha vyšetrenie pacienta s postcovidovým syndrómom?
Podľa individuálneho stavu pacienta. Každý pacient musí najprv prejsť pľúcnou ambulanciou. Aby sme pred ďalšími špecializovanými vyšetreniami určili stupeň poškodenia pľúc a ich funkcie. Následne sú podľa potreby zapojené rehabilitačná, neurologická, psychologická a psychiatrická ambulancia.
Najprv urobíme röntgenovú snímku hrudníka, rozšírené funkčné vyšetrenie pľúc a záťažové testy. Podľa toho čo zistíme, určíme ďalší postup. Ak napríklad u pacienta pretrvávajú respiračné ťažkosti, zaradíme ho podľa interného postupu do jednej so štyroch skupín.
Funkcia a princíp nášho postcovidového centra je, že pacient si nemusí chodiť a hľadať si lekára na vyšetrenie ťažkostí, ktoré ho po prekonaní covidu trápia, sám. Veľmi veľa pacientov má napríklad psychické problémy, takže ich priamo objednávame k psychológovi či psychiatrovi.
Fungujete od začiatku júna. Koľko pacientov s postcovidovým syndrómom ste už vyšetrili?
Centrum funguje tri dni v týždni. Pondelok, stredu a piatok od 10.00 do 12.00. Jedná sa o úplne novú skupinu pacientov, na ktorú určite potrebujeme aj viac času. Za päť týždňov od začiatku júna máme okolo 45 pacientov.
Aké sú príznaky postcovidového syndrómu s ktorými k vám pacienti prichádzajú?
Príznakov je naozaj veľmi veľa. Jednak sa objavili úplne nové, ktoré pacient pred covidom nemal, ale sú tu aj príznaky, ktoré pacienti mali pred ochorením ale po jeho prekonaní sa ešte zvýraznili. Postcovidový syndróm sa môže vyskytnúť v každom veku, môže postihnúť ktorýkoľvek orgán.
Najčastejšia a úplne na prvom mieste je únava. Unavení sú všetci pacienti, niektorí z nich až extrémne. U niektorých únava pretrváva, u niektorých sa aj zhoršuje. Môže prejsť až do takzvaného chronického únavového syndrómu, kedy človeku už nič nie je, ale je sústavne a extrémne unavený.
Na druhom mieste je kašeľ a dýchavičnosť. U tých, ktorí ju mali pred covidom sa spravidla ešte viac zhorší. U mnohých starších ale aj mladších pacientov sa objavuje aj nová dýchavičnosť. Často je progradujúca a nevysvetliteľná. Na pacientovi na prvý pohľad nič nevidíte, nemá žiadne patologické nálezy iba trpí dýchavičnosťou.
Pri postcovidovom syndróme sa môžu vyskytnúť aj poruchy trávenia, napínanie na zvracanie, veľmi častá je strata chuti a čuchu. Niektorým sa chuť a čuch vráti skoro, u ďalších ich strata pretrváva, u niektorých sa dokonca mení. Máme napríklad pacientov, ktorým všetko smrdí. Urobia si kávu a nevypijú ju, pretože im smrdí.
Časté sú aj hnačky alebo naopak zápchy, dlhotrvajúce bolesti žalúdka. Medzi neurologické príznaky patria ochabnuté svaly, svalové kŕče, bolesti chrbtice a podobne. A nesmieme zabudnúť na spomínané psychické problémy, ktoré môžu spôsobovať poruchy spánku, kedy pacienti buď nevedia zaspať, alebo sa v noci budia s úzkosťou a depresiou.
Asi 70 % udáva vypadávanie vlasov, medzi menej časté príznaky patrí lámavosť a vypadávanie zubov. Časté sú aj kožné zmeny, u pacientov vyššieho veku sa objavujú psoriázy. Takže príznakov je skutočne veľa. Existujú pacienti s dvoma, troma príznakmi, ale sú aj takí, u ktorých je ich viac.
Koľko percent ľudí má po prekonaní covidu aj postcovidový syndróm?
Toto číslo presne určiť nevieme, keďže nemáme špecializované covidové ambulancie. V Číne, kde sa ochorenie a problémy po jeho prekonaní skúmajú najdlhšie, udávajú, že ide až o 70 % pacientov. Talianske štúdie hovoria až o 80 percentách. Podľa nich iba 20 % ľudí, ktorí prekonali COVID-19 zostáva po troch mesiacoch bez príznakov.
Najzraniteľnejší sú pacienti s poruchami imunitného systému, potom pacienti s chronickými ochoreniami. Kardiaci, diabetici, obézni ľudia a podobne. To sú rizikové skupiny. Ale ťažkosti majú aj ľudia, ktorí naopak mali veľmi ľahký priebeh ochorenia.
Stretli ste sa s pacientmi, u ktorých postcovidový syndróm zmizol, alebo sa z neho vyliečili?
Zatiaľ ich je veľmi málo. No našťastie sa tieto prejavy postupne zmierňujú. Veľmi pomáha fyzická rehabilitácia, cvičenia dýchacích svalov, pohyb. Pacientom v rámci postcovidovej starostlivosti okrem špeciálnej liečby odporúčame aj liečbu kúpeľnú. Pri indikácii je plne hradená poisťovňami.
Pacientom tiež zapožičiavame koncentrátory kyslíka pre individuálnu domácu oxygenoterapiu. Hlavne takým, ktorí už majú dobré hodnoty, ale ešte sa nevedia udýchať a bez doomáceho koncentrátora by vôbec nemohli byť prepustení.
Mali ste aj pacientov, ktorí boli zaočkovaní?
Áno. Mali sme pacientov, ktorí boli hospitalizovaní s covidom po prvej dávke očkovania. Aj pacientov, ktorí boli nakazení po úplnom zaočkovaní dvoma dávkami vakcíny. Tí ale boli absolútne bez ťažkostí alebo mali len veľmi ľahký priebeh ochorenia.
Takže po prvých dávkach bolo viac infikovaných ľudí s ťažším priebehom, ale po druhej dávke sa nám už nevyskytli pacienti, ktorí by sa dostali do nemocnice, nemali sme ani žiadne úmrtie.
Čo si ako špecialista myslíte o tretej vlne. Príde? Máme sa báť?
Myslím si, že príde. Záleží hlavne na tom, aká bude a ako sa budeme správať. Musíme byť na ňu dobre pripravení, aby sa nestalo to, čo pred druhou vlnou. Že sa nám v jeseni vypomstilo leto.