Potápači budú čistiť tatranské plesá a kvetnický kameňolom od odpadkov

VýchodZaujímavosti

Najviac znečistené je Štrbské pleso.

Potápači budú v piatok (11.10.) čistiť štyri tatranské plesá od odpadkov, ktoré sa na ich dnách nahromadili počas letnej turistickej sezóny. „Spolu s nimi vyčistia aj zaplavený kameňolom v popradskej Kvetnici, ktorý do programu akcie Čisté vody zaradili prvýkrát iba vlani,“ uviedla Martina Petránová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP).

Dobrovoľníci koncom septembra čistili od odpadkov tatranské doliny. Potápači takýmto spôsobom pomôžu Velickému, Popradskému, Štrbskému a Novému Štrbskému plesu. Vyššie položené tatranské plesá stihli upratať už počas leta. „Za štvrťstoročie trvania akcie sa nám len z tatranských plies podarilo na breh vytiahnuť viac ako päť a pol tony odpadu. Ďalšiu takmer tonu sme vyzbierali na iných lokalitách,“ povedal koordinátor akcie za ŠL TANAP Pavol Kráľ.

Foto
Čistenie Štrbského plesa  / TASR

Vo Vysokých Tatrách sa uskutoční 26. ročník čistenia plies. Rekordným bol pritom rok 2004, keď z vody vyniesli až 506 kilogramov odpadu. Najviac znečistené je už tradične Štrbské pleso, ktoré je najviac navštevované a v jeho okolí bola najmasívnejšia výstavba, čo potvrdil aj Kráľ: „Konali sa tu tiež rôzne športové či kultúrne aktivity. Spomedzi ostatných plies sú to predovšetkým tie, ktoré sa nachádzajú v blízkosti vysokohorských chát, teda tam, kde je väčšia koncentrácia návštevníkov.“

V plesách končia predovšetkým obaly od potravín, plastové poháriky a sklenené fľaše. Potápači v nich našli aj viaceré kuriozity, ako historické svietniky, sedačku z električky, železnú kopiju, veslá, kajak, ratrak alebo gátrové píly na rezanie ľadu. Minulý rok k nim pribudol tomahavk, ktorý v Štrbskom plese ostal po nakrúcaní filmu Náčelník Veľký had. V súčasnosti ho môžu obdivovať návštevníci Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici, keďže je súčasťou expozície venovanej 25. výročiu akcie Čisté vody.

„Za tie roky potápači urobili kus práce a môžeme spokojne konštatovať, že neporiadku na dne tatranských plies značne ubudlo. Budem však určite najradšej, keď raz pod hladinou nenájdeme vôbec nič,“ dodal Kováč. Akcia je sprievodným podujatím medzinárodného festivalu potápačských filmov. Jeho 34. ročník začne vo štvrtok (10.10.) večer na Podbanskom.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre