Zákaz platí pre Českú republiku, nie pre Slovensko.
Na Slovensku sa od septembra nezakazuje používanie kotlov 1. a 2. emisnej triedy. Viaceré média, vrátane agentúry sa nechali nemenovanou spoločnosťou oklamať. Po konzultáciách s plynármi však vyšlo najavo, že zákaz používania spomínaných kotlov od septembra platí pre Českú republiku a nie pre Slovensko. Plynári taktiež dodali, že nateraz nie je zverejnená ani žiadna výzva, kde by mohli slovenské domácnosti získať podporu na plynový kondenzačný kotol.
Nová smernica EÚ o energetickej hospodárnosti budov umožňuje využívanie plynových kondenzačných kotlov na vykurovanie v existujúcich budovách. Členské štáty majú podľa smernice za úlohu pripraviť si plány dekarbonizácie vykurovania budov do roku 2040 a vyvinúť úsilie postupne vyraďovať fosílne palivá.
Výber konkrétnych nástrojov je plne na rozhodnutí a individuálnych možnostiach a podmienkach jednotlivých krajín, a teda aj Slovenska. V našich podmienkach budú zvolené nástroje závisieť od finančných možností štátu a jeho obyvateľov.
„Ako najefektívnejšie riešenie dekarbonizácie v strednodobom horizonte vidíme využívanie moderných plynových technológií, z dlhodobého hľadiska to je integrácia obnoviteľných plynov do našej plynárenskej sústavy. Na rozvoji segmentu obnoviteľných plynov už niekoľko rokov intenzívne pracujeme. Moderné plynové kondenzačné kotly sú už v súčasnosti schopné spaľovať biometán a navyše sú pripravené aj na spoluspaľovanie zmesi zemného plynu a vodíka. Sme preto presvedčení, že plynárenská infraštruktúra bude aj v budúcich desaťročiach nevyhnutnou súčasťou slovenskej energetiky a nízkonákladovým riešením dekarbonizácie našej krajiny,“ objasnnil hovorca Slovenského plynáresnkého priemyslu z úseku distribúcie Milan Vanga.
Zdroj: SITA