Zaočkovaní môžu naďalej používať aplikáciu GreenPass kvôli prehľadu prijatých vakcín

SlovenskoKoronavírus

Certifikáty si však musia stiahnuť.

Pandemická situácia na Slovensku sa v poslednom období podľa štatistík výrazne nemenila a nie je kritická. To však neplatí pre všetky krajiny. Pri cestovaní je preto dôležitá opatrnosť.

„Aktuálne nie sú platné nijaké obmedzenia spojené s COVID-19, ktoré by sa týkali našich občanov pri ceste v rámci EÚ. Vzhľadom na možné riziko zhoršenia situácie najmä na lokálnej úrovni tretích krajín však odporúčame preveriť si aktuálne platné opatrenia na stránke ministerstva zahraničných vecí, prípadne na stránke cieľovej krajiny,“ uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Daničová.

Foto
Certifikáty si používatelia potrebujú stiahnuť / TASR

Významný nárast úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 zaznamenala v poslednom období napríklad Čína. Odborníci naďalej vyzývajú ľudí, že najlepšou prevenciou proti nákaze je očkovanie. Na potvrdenie o jeho prijatí stále slúži aplikácia Greenpass, certifikáty o prijatých vakcínach a posilňujúcich dávkach si do nej však používatelia potrebujú stiahnuť.

„Aplikácia GreenPass nemá k dispozícii možnosť automatického sťahovania certifikátov o očkovaní. Tie sa automaticky zobrazujú v aplikáciách zdravotných poisťovní a prípadne sa Vám automaticky zasielajú na email, ak máte túto možnosť sprístupnenú. Do aplikácie GreenPass si však používateľ musí certifikát nahrať sám, a to naskenovaním QR kódu z papierovej verzie preukazu alebo stiahnutím preukazu z portálu NCZI,“ dodala Daničová.

Komentáre