Povodne na východnom Slovensku spôsobili škody za státisíce eur

PrešovSpravodajstvo

Ak by záplavy prišli o pár dní neskôr, úroda by už bola pokosená.

Východné Slovensko v uplynulých dňoch zasiahli intenzívne búrky, ktoré boli sprevádzané silným vetrom a lejakom. Niektoré obce zasiahli záplavy. Z tohto dôvodu boli nútené vyhlásiť mimoriadnu situáciu. Povodne poškodili úrodu a poľnohospodári odhadujú, že spôsobili škody za státisíce eur. Najhoršia situácia bola v obciach Kapušany a Fintice, kde starostky vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Napriek tomu, že nebol poškodený obecný majetok, škody zaznamenali obyvatelia domov, do ktorých sa dostala voda a tiež aj poľnohospodárske družstvá. Ako uviedol riaditeľ rastlinnej výroby Družstva Agroplus Prešov Peter Christakov, výšku škôd ešte nevyčíslili, keďže sa zatiaľ nedostali na polia kvôli neprístupnému terénu. Rozsah škôd zistia až po žatve.

Prešovské družstvo má zničenú úrodu na poliach pri Finticiach a Nižnej Šebastovej, ktoré boli zaplavené. Škody na úrode evidujú aj vo Vyšnej Šebastovej či pri Prešove, kde prudký dážď pováľal úrodu pšenice a bude problematické ju pozbierať. V zlom strave je približne 200 až 250 hektárov pôdy. Škody len na produkcii môžu podľa Christakova presiahnuť aj stotisíc eur: „Sú to pre nás veľké škody. Nehovorím, že z toho niečo nepozbierame, ale otázna je kvalita a výnos. Straty budú veľké. Presné čísla ale budeme vedieť, až keď pozbierame úrodu.“ Napriek tomu, že ju majú poistenú, dážď a záplavy sa na poistku nevzťahujú. „Poistené sú len požiar a ľadovec, čiže na poistku nemáme nárok,“ dodal Christakov.

Foto
Povodeň v Kapušanoch / TASR

Približne 200 hektárov pšenice ostalo na poli aj Poľnohospodárskemu družstvu v Kapušanoch pri Prešove. „Dúfame, že škody nie sú totálne. Ťažko povedať, čo vymlátime a či to bude použiteľné. Zatiaľ čakáme, keď budeme môcť úrodu pozbierať. Kombajny sú pripravené a uvidíme, kedy nás pustí terén. Myslím si ale, že minimálne o štyri až päť dní,“ skonštatovala predsedníčka družstva Viera Sučková s tým, že pod vodou ostala na ploche približne 20 až 30 hektárov aj pokosená lucerka.

Ak by záplavy prišli o pár dní neskôr, úroda by už bola pokosená. Ako doplnila Sučková, jedným z problémov je aj zakladanie novej úrody, a to najmä v prípade repky a živočíšnej výroby. „Termín na sejbu repky je 25. august a z tých plôch, kde sme ju mali siať, nie je pozbieraná ani slama. Máme silnú živočíšnu výrobu, chováme kravy a ovce a hrozí, že budeme mať nedostatok slamy.“

Uzavretá poistka sa nevzťahuje ani na družstvo z Kapušian. Možno spôsobené škody preplatí štát. Chcú sa o to pokúsiť prostredníctvom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. „Je to čerstvé, ťažko povedať, či o tom ministerstvo vôbec bude uvažovať,“ povedala Sučková.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre