Pozastavenie činnosti britského parlamentu nepoškodí mierový proces v Severnom Írsku

EurópaSpravodajstvo

Opatrenie Johnsona je zákonné.

Súd v severoírskom Belfaste dnes (12.9.) rozhodol, že pozastavenie činnosti britského parlamentu, ktoré inicioval premiér Boris Johnson, je zákonným opatrením, pričom nepoškodí mierový proces v Severnom Írsku. Verdikt nasledoval iba deň po tom, ako odvolací súd v Škótsku uznal, že pozastavenie činnosti parlamentu na päť týždňov krátko pred vystúpením Británie z Európskej únie je nezákonné, pričom však nenariadil zvrátenie tohto kroku. Podobná žaloba proti spornej prestávke bola podaná aj v priamo v Londýne.

Foto
Boris Johnson / TASR

Sudcovia v Belfaste sa zaoberali sčasti odlišnými právnymi otázkami, keďže žalujúca strana argumentovala, že hroziaci odchod Británie z Únie bez dohody v termíne 31. októbra by oslabil dohody medzi britskou a írskou vládou. Tie boli dosiahnuté v rámci severoírskeho mierového procesu a tvoria základ pre cezhraničnú spoluprácu medzi Britániou a Írskom.

Jedným zo žalujúcich bol známy aktivista za práva obetí severoírskeho konfliktu Raymond McCord, ktorého syn bol v roku 1997 zavraždený. Pozastavenie činnosti britského parlamentu sa začalo tento týždeň, pričom by malo trvať až do 14. októbra. Prípadom sa bude v utorok 17. septembra zaoberať aj britský Najvyšší súd.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre