Problémom so zrakom sa dá predchádzať pravidelnými kontrolami.
Oční lekári upozorňujú, že neustále sledovanie mobilných telefónov vytvára u maloletých krátkozrakosť. Ak deti a mládež trávia veľa času pred monitormi, obrazovkami či displejmi, predstavuje to riziko pre oči, ktoré sa najčastejšie prejavuje únavou. „Hlavne deti a dospievajúci si takpovediac vyrábajú krátkozrakosť, a to práve tým, že pozerajú do krátkej vzdialenosti na mobilné telefóny. V dnešnej dobe neustála práca so zobrazovacími jednotkami veľmi unavuje oči. Je dôležité dodržiavať pravidlo, že každých 20 minút sa pozrieme na 20 sekúnd na 20 bodov. Prípadne pomôže oči zavrieť a nechať ich oddýchnuť si,“ vysvetlila oftalmologička Petra Hlaváčová.
Problémom so zrakom sa dá predchádzať pravidelnými kontrolami u očného lekára. Únava očí vzniká tak, že sa povrch oka nedostatočne pokrýva slzným filmom, čím sa oko vysušuje. „Preto je dobré používať pri práci so zobrazovacími jednotkami umelé slzy. Obzvlášť to platí, keď používame kontaktné šošovky. Kontaktná šošovka totiž bráni zvlhčovať povrch oka,“ uviedol oftalmológ Ivo Ďurkovič.
Pri syndróme suchého oka je dôležité nielen používanie umelých sĺz, ale aj doplnková strava vo forme výživových produktov, a to na báze rybieho tuku, omega-3 mastných a omega-6 mastných kyselín. V prípade, ak pacient dlhodobo nosí šošovky, riešením refrakčnej chyby oka je chirurgický zákrok, ktorý má trvalý efekt. Takéto riešenie je vhodné pre pacienta, ktorý je krátkozraký, ďalekozraký alebo má astigmatizmus. „Nosenie kontaktných šošoviek spôsobuje aj častejšie infekcie oka. Jednoduchým a bezbolestným riešením pre takúto osobu je laserová operácia očí. Prostredníctvom laserovej chirurgie sa zmení hrúbka a zakrivenie rohovky. Jemné laserové lúče najskôr pripravia rohovku na korekciu a následne vyrovnajú jej zakrivenie tak, aby oko znova jasne a ostro videlo,“ doplnil Ďurkovič.
Pred operáciou je potrebné absolvovať vyšetrenie, prostredníctvom ktorého lekár presne určí, aký typ zákroku je pre pacienta vhodný. Samotný zákrok, ktorý je bezbolestný, trvá iba zopár minút. Pacient je po pár hodinách schopný vidieť už bez okuliarov. „Po 45. roku života dochádza k javu, kedy začíname potrebovať okuliare na čítanie. Máme takzvané dlhšie ruky. Blízke predmety si dávame ďalej od očí, aby sme na ne dokázali zaostriť,“ dodal Ďurkovič s tým, že aj pri tomto probléme pomôže zákrok: „Vymení sa šošovka, ktorá už stratila schopnosť takzvanej akomodácie, za trifokálnu šošovku, ktorá je určená na všetky typy vzdialeností.“
Zdroj: TASR