Požiar na Ovručskej pravdepodobne spôsobila sviečka z adventného venca

KošiceSpravodajstvo

Byty na vyšších poschodiach sú zadymené, tie spodné zasa zaplavené.

Košickí hasiči v stredu (8.12.) o približne 19.30 hod. dostali hlásenie o požiari v jednej z bytoviek na sídlisku Dargovských hrdinov. Na mieste zasahovalo 22 hasičov z 3 hasičských staníc. Prvotné informácie hovorili o výbuchu plynu, ďalšie zas o skrate elektriny. Požiar na piatom poschodí na Ovručskej ulici však pravdepodobne spôsobila prevrátená sviečka z adventného venca, následne sa vznietila záclona a potom celá miestnosť.

„Tento byt je celý postihnutý. K rozšíreniu požiaru do vyšších bytových jednotiek nedošlo, došlo k zadymeniu bytov od piateho poschodia hore. Preto bolo potrebné evakuovať obyvateľov. Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) evakuovali celkom 22 ľudí. Po evakuovaní z tohto priestoru im bola poskytnutá predlekárska pomoc v sanitných vozidlách Záchrannej služby aj HaZZ,“ skonštatoval riaditeľ Krajského riaditeľstva HaZZ v Košiciach Jozef Fedorčák.

Foto
Vyhorel byt na piatom poschodí / TASR

Evakuovaní ľudia odchádzali najprv do telocvične najbližšej školy. Na mieste bol aj starosta Furče Jozef Andrejčák:

„Túto informáciu mi podal jeden náš miestny poslanec. Hneď, ako som dostal túto informáciu, som sa dostavil na Ovručskú 6 s tým, že hneď som kontaktoval službukonajúcich policajtov, teda o čo ide. Informoval som sa aj priamo u občanov, ktorí už boli na ulici. Postupne sme dostávali tieto informácie. Následne sme komunikovali s Civilnou ochranou mesta Košice postupnosť ďalších krokov.“

V byte sa nachádzala matka s dvoma deťmi, ktorí ho opustili bez pomoci hasičov. Neboli zranení a podľa predbežných informácií nepotrebovali ani hospitalizáciu. Z celej bytovky bolo do nemocnice prevezených 8 ľudí na predbežné ošetrenie. Mesto aktivovalo núdzové ubytovanie približne po polhodine od nahlásenia požiaru. Pristavený bol preto autobus a tí, ktorí požiadali o pomoc, boli prevezení do priestorov na Vyšnom Opátskom.

„Máme v tejto chvíli k dispozícii 46 miest pre ľudí v núdzi, ktorí by takúto pomoc potrebovali. V tejto chvíli mám informácie, že o takúto pomoc prejavilo záujem päť osôb, respektíve štyri rodiny. V tejto bytovke je 33 bytov. Všetci sú teraz evakuovaní. Postupne im polícia umožnila navštíviť svoje príbytky, aby si mohli zobrať svoje hygienické potreby,“ povedal primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Včerajší zásah komplikovali aj zaparkované autá. Z tohto dôvodu bolo z úrovne veliteľa zásahu rozhodnuté, že sa bude viesť vnútornými zásahovými cestami medzi blokmi, aby sa mohla použiť výšková technika. Pomocou nej zachraňovali ľudí z vyšších poschodí.  

Byty na vyšších poschodiach sú zadymené, tie spodné zasa zaplavené. Zatiaľ teda nie sú obývateľné. Dnes o 10.00 hod. by malo byť známe, či sa ľudia budú môcť vrátiť do svojich bytov, aj to, aké škody požiar spôsobil. Mesto dotknutým rodinám prisľúbilo materiálnu aj sociálnu pomoc.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre