Požiar poškodil tradičné japonské domy minka

SvetSpravodajstvo

K incidentu došlo iba týždeň po tom, ako plamene zničili podstatnú časť hradu Šuri.

Ničivé plamene dnes (4.11.) vyčíňali v ďalšej japonskej lokalite Svetového dedičstva UNESCO. Požiar poškodil najmenej jednu budovu zoskupenia tradičných japonských domov známych ako minka, ktoré sa nachádza v prefektúre Gifu v centrálnej časti krajiny. Domy boli postavené pred stovkami rokov a sú charakteristické slamenou strechou.

Ako informovali tamojšie úrady, plamene sa podarilo včas uhasiť, čím sa zabránilo rozsiahlejším škodám. Príčina vzniku požiaru zatiaľ nie je známa. Príslušný hasičský zdroj odmietol spresniť, koľko objektov je poškodených. K incidentu došlo iba týždeň po tom, ako plamene zničili podstatnú časť hradu Šuri na juhojaponskom ostrove Okinava.

Foto
Domy minka / Twitter

Hrad, ktorý je vyhľadávanou turistickou atrakciou, je takisto zapísaný na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Zároveň je symbolom kultúrneho dedičstva po kráľovstve Rjúkjú, ktoré v oblasti vládlo v rokoch 1429 - 1879. Počas bitky o Okinavu v roku 1945 v rámci druhej svetovej vojny takmer celý zhorel. V roku 1992 sa ho na základe dobových záznamov a fotografií podarilo zreštaurovať a v roku 2000 ho zapísali na listinu UNESCO.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre