Požiare v Austrálii zabili najmenej miliardu zvierat

SvetSpravodajstvo

Vyše sto druhov živočíchov prišlo o tridsať percent biotopu.

V dôsledku lesných požiarov, ktoré vyčíňajú v Austrálii, potrebuje okamžitú pomoc 113 druhov zvierat. Správu pripravil vládny Panel expertov na obnovu voľne žijúcich a ohrozených druhov. Ten však nezaregistroval vyhynutie nejakého druhu. Všetky druhy na zozname prišli o najmenej 30 percent svojho biotopu. Pomoc potrebuje 22 druhov rakov, 20 druhov plazov, 19 druhov cicavcov, 17 druhov rýb, 13 druhov vtákov a päť druhov bezstavovcov.

Foto
Niektoré vysoko ohrozené druhy čelia bezprostrednému riziku vyhynutia / TASR

Lesné požiare zabili najmenej miliardu zvierat. Niektoré vysoko ohrozené druhy podľa odborníkov čelia bezprostrednému riziku vyhynutia, pretože prišli o takmer všetok biotop. „Veľa druhov sme pred požiarmi nepovažovali za ohrozené, no teraz stratili veľkú časť biotopu a môžu byť ohrozené,“ píše sa v správe.

Austrálska ministerka životného prostredia Sussan Ley uviedla, že v aktualizácii správy doplnia aj rastliny a ďalšie bezstavovce. Hodnotenie situácie stále obmedzujú vysoké teploty a tlejúce oblasti. Krajina sa zaviazala, že na obnovu biotopov a pomoc voľne žijúcim živočíchom vyčlení 50 miliónov austrálskych dolárov.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre