Poznáte Žabie taxi?

SlovenskoZaujímavosti

Na Slovensku zachráni tisícky obojživelníkov.

Žaby sú celosvetovo jedny z najohrozenejších živočíchov a v Trenčianskom okrese je len niekoľko populácií. Občianske združenie (OZ) Pre prírodu ich zachráni každoročne pred smrťou asi 2000. V rámci projektu Žabie taxi ich členovia združenia manuálne premiestňujú počas migrácie z lesov nad pútnickým miestom Skalka k mokradiam okolo Váhu.

„Žaby žijú celý rok v lese a na jar sa tiahnu páriť do stojatých vodných plôch. Les je ohraničený cestami, diaľnicou a obcou Skalka, dlhodobo tu cez cestu prenášame okolo 2000 žiab. Najviac je tu ropúch bradavičnatých, zopár skokanov hnedých a výnimočne sa objaví aj rosnička zelená," skonštatoval Drahomír Stano z OZ Pre prírodu

Foto
Ilustračná fotografia  / Pixabay

Žaby tiahnu nielen do mokradí, ale po párení aj späť do lesa. Celý proces trvá dva až tri týždne. Drahomír Stano verí, že sa im za ten čas podarí zachrániť čo najviac žiab, aby populácia na Skalke aj ďalej prežívala a plnila svoju funkciu v prírode.

„Žaby premiestňujeme na úseku Skalka – Zamarovce vždy na jar. Nielen my, ale aj šoféri autobusov a vodiči sledujú, kedy začnú žaby tiahnuť, vtedy sme už v pohotovosti, staviame fólie okolo cesty, vybavujeme dopravné značenie a chystáme brigádnikov. Ten začiatok marca je pre nás štandardný," uzavrel Stano.

 

Zdroj:  TASR

Komentáre