Pozrite si, ako privítali nový rok Košice i európske metropoly

SvetZaujímavosti

Veľkolepé ohňostroje aj svetelné šou vylákali do ulíc tisícky ľudí.

Košice si pre návštevníkov pripravili hudobné vystúpenia i ohňostroj. Nový rok sme síce oslávili na blate, tak, ako takmer celé Slovensko, no východniari si náladu v meste užívali. Pozrite si videoreportáž. 

V našom hlavnom meste bol niekoľkominútový ohňostroj na Dunaji spojeným so svetelnou a hudobnou šou. Polnočný ohňostroj  v Bratislave odpálili z plavidla uprostred rieky Dunaj s hudobnou kulisou na motívy slávneho valčíka Johana Straussa - Na krásnom modrom Dunaji. Posledné minúty starého roka odrátavala nadrozmerná časomiera na Námestí Ľudovíta Štúra. 

Galéria k článku

A čo svetové metropoly?

Nazrieme aj do sveta. Nový rok tradične ako prvé privítali tichomorské krajiny Samoa, Tonga a Kiribati ešte v pondelok (31.12.) o 11:00 stredoeurópskeho času. O niekoľko hodín neskôr nasledovala prevažná časť Austrálie a Nový Zéland. V Aucklande sa zišli na uliciach tancujúci a zabávajúci sa ľudia, ktorí sledovali ohňostroje. Aj v Sydney pripravili veľkolepý, približne 13-minútový ohňostroj, ktorý sledovali desaťtisíce ľudí napriek sychravému počasiu. Príchod roka 2019 neskôr oslávili v thajskom Bangkoku, severokórejskom Pchjongjangu, juhokórejskom Soule či v japonskom Tokiu.

V čínskom Pekingu sa oslavy príchodu Nového roka niesli v duchu nadchádzajúcej zimnej olympiády, ktorá sa v čínskej metropole uskutoční v roku 2022. O 18:30 stredoeurópskeho času dorazil Nový rok aj do Indie. Väčšina jej obyvateľov si síce príchod Nového roka pripomína podľa hinduistického kalendára, podľa ktorého pripadá vždy na iný deň v roku, mnohí Indovia však nepohrdli ani oficiálnymi utorňajšími oslavami.

Galéria k článku

Rusi privítali Nový rok tradične predpolnočným príhovorom prezidenta Vladimira Putina. Novoročné príhovory k občanom svojich krajín predniesli aj mnohí iní svetoví štátnici vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej či francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

V mierne napätej atmosfére sa konali novoročné oslavy v Paríži, kde predstavitelia protivládneho protestného hnutia "žltých viest" avizovali, že ich protesty neskončia ani v posledný deň v roku a budú aj súčasťou osláv. V parížskej metropole aj preto hliadkovalo 12-tisíc policajtov.

Na špeciálny politický odkaz využil novoročné oslavy v Londýne starosta tohto mesta Sadiq Khan, ktorý napriek blížiacemu sa odchodu Veľkej Británie z Európskej únie venoval celé oslavy občanom EÚ žijúcim v Británii. 

O tretej nadránom stredoeurópskeho času dorazil Nový rok 2019 aj do brazílskeho Ria de Janeiro, kde zhruba dva milióny ľudí sledovali veľkolepé ohňostroje na slávnej pláži Copacabana.

Galéria k článku

O piatej nadránom stredoeurópskeho času sa spustili novoročné oslavy aj v New Yorku, ktoré starosta mesta Bill de Blasio venoval bojovníkom za slobodu slova a čestné miesto pri nich mali novinári a predstavitelia viacerých svetových médií vrátane televízií ABC, NBC, denníku The Washington Post či agentúry Reuters. Nechýbali ani vystúpenia hudobných hviezd ako Christina Aguilerová, Snoop Dogg, New Kids On The Block či Bebe Rexha, ktorá tesne pred polnocou zaspievala skladbu Imagine Johna Lennona. 

Newyorské silvestrovské oslavy sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Obyvatelia mesta i návštevníci museli prejsť kontrolami, pričom na uliciach okolo Times Square umiestnili betónové bariéry i množstvo blokovacích vozidiel s cieľom zamedziť prípadným útokom autami. Medzi zakázanými predmetmi boli ruksaky, no tiež alkohol.

 

Zdroj: NBC NEWS, SITA

Komentáre