Pozrite si výsledky eurovolieb členských krajín EÚ

EurópaArchívEurovoľby 2024

Na obdobie piatich rokov je zvolených 720 poslancov.

Voľby do Európskeho parlamentu (EP) sa v členských krajinách EÚ konali od štvrtka (6.6.) do nedele (9.6.). Na obdobie piatich rokov bolo zvolených 720 poslancov, čo je oproti predošlému funkčnému obdobiu o 15 viac. Podľa prvých výsledkov volieb do Európskeho parlamentu (EP) zvíťazila Európska ľudová strana (EPP), následne socialisti a demokrati (S&D) a liberáli z Obnovme Európu (RE). 

V Španielsku vyhrala eurovoľby konzervatívna pravicová Ľudová strana (PP) so ziskom 22 mandátov a druhá skončila Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) premiéra Pedra Sáncheza, ktorú budú zastupovať v europarlamente 20 poslanci. Podľa predbežných výsledkov získala krajne pravicová Vox šesť mandátov.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Eurovoľby vyhralo v Česku hnutie ANO českého expremiéra Andreja Babiša so ziskom 26,14 percenta hlasov. Na druhom mieste skončila koalícia SPOLU s 22,27 percentami. Spolu vo voľbách uspelo sedem politických zoskupení a išlo o najvyššiu volebnú účasť v histórii eurovolieb v ČR.

V Maďarsku zvíťazila v nedeľnajších voľbách strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, nezískala však taký dobrý výsledok ako pred piatimi rokmi. Po sčítaní vyše polovice hlasov viedol Fidesz so ziskom 43,8 percenta hlasov a druhá bola nová opozičná strana TISZA Orbánovho kritika Pétera Magyara s 31 percentami. Účasť v eurovoľbách bola na rekordnej úrovni, a to viac ako 50 percent. Fidesz by tak mal v europarlamente získať 11 až 13 mandátov a strana TISZA šesť až sedem kresiel. V Maďarsku sa v nedeľu konali aj komunálne voľby, od júla bude navyše krajina predsedať Rade EÚ.

V nedeľňajších voľbách do EP vyhrala v Poľsku občianska koalícia (KO) premiéra Donalda Tuska, a to so ziskom 37,1 percenta hlasov. Druhá sa umiestnila opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá získala len o necelé percento hlasov menej a podporilo ju 36,2 percenta zúčastnených voličov.

Vo Francúzsku vyhralo eurovoľby krajne pravicové Národné združenie (RN) so ziskom 31,4 percenta hlasov. Ako druhá skončila so ziskom 14,6 percenta hlasov koalícia Besoin d'Europe (Potrebujeme Európu), ktorej súčasťou bola aj strana Obroda (RE) francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Tretí skončili Socialisti vedení Raphaëlom Glucksmannom s podporou 13,8 percenta voličov. Volebná účasť dosiahla 51,5 percenta.

V severských štátoch EÚ si v eurovoľbách polepšili ľavicové a zelené strany, a podpora krajne pravicových strán zároveň klesla. V Belgicku sa v nedeľu konali aj parlamentné voľby, v ktorých predbežne zvíťazila nacionalistická strana Nová flámska aliancia (N-VA). Súčasne sa uskutočnili aj voľby do regionálnych parlamentov a do Európskeho parlamentu (EP), po ich výsledku sa premiér Alexandra De Crooa rozhodol podať demisiu.

V eurovoľbách v Rakúsku vyhrala v nedeľu pravicová populistická Slobodná strana Rakúska (FPÖ) a v Nemecku zas s jasným náskokom kresťanskí demokrati z CDU/CSU, ktorí získali 30,0 percenta hlasov. Druhá skončila krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) s 15,9 percenta. V Slovinsku sa víťazom volieb do EP stala konzervatívna opozičná Slovinská demokratická strana (SDS) so ziskom 30,8 percenta hlasov obsadí štyri kreslá.

 

                                                                                                                                                                                              Zdroj: TASR

Komentáre