Práca je niečo, čo robiť musíme. To je fakt a znie celkom strašidelne

KošiceVašimi očami

Či chceme, či nie, ale asi by sme mali chcieť, v práci trávime (aj jedlo), ale najmä 80 percent svojho života.

Približne. Matika mi nikdy nešla, tak povedzme, že väčšinu života. Začína sa to asi domácimi PRÁCAMI. Kedy? To je individuálne. Niekto je „týraný“ upratovaním si svojej izby odmalička, iní to nevedia dodnes. Potom sa to volá brigáda, to je ten čas, keď nám už rodičia odmietajú dávať vreckové, lebo zistia, že ho míňame na, povedzme, životu nepodstatné veci (nech už si pod tým predstavíte čokoľvek). A tak sme prinútení nastúpiť do zmrzlinárne, do potravín, do skladov, jednoducho niekam, kde dostaneme „za málo roboty, veľa peňazí.“

Foto
Aj také sú dni v práci, keď vás pochopí iba ten správny vankúš / TÍMEA

A potom to príde. Hľadanie si reálnej práce (tej po škole). Nie, nie je to tak, že na vás v tej firme čakajú, aj keď heslo mnohých firiem „Hľadáme práve teba“ to naznačuje. Nie je to celkom tak, že práve vy budete výnimoční a presne vás hľadajú. To vám povedia možno tak po niekoľkých rokoch („Práve vás sme hľadali,“ pod čiarou a malými písmenami: „Lebo vďaka vám sa nám zvýšili obraty, lebo makáte za dvoch.“ laugh), ak vôbec... Jednoducho, stredoškolák či vysokoškolák, s titulom, či bez, práca šatí človeka, či ako to je...

Foto
Niekedy nezostane energia ani na ten krik do vankúša, ale stále mi rozumie / TÍMEA

A keď už tu prácu máme, zamyslime sa...

  • Práca je to, čo musím robiť, aby som prežil, vyžil, žil... (jednoducho, základ slova je niečo so „žiť“)
  • Práca je miesto, kde mám úžasný kolektív
  • Nasr...nahnevaný šéf/šéfka, kolegovia, čo nič nevedia – to je moja práca
  • Práca je môj splnený sen (bez irónie cheeky)
  • Veľa peňazí, kariérny rast, skvelá budúcnosť. To mi zabezpečí moja práca
  • Práca je katastrofa a nenávidím to tam
  • Milujem všetko na mojej práci a ešte mi za to aj platia, čo viac si priať smiley
  • Práca je miesto, kde môžem riadiť ľudí a viesť úspešnú firmu

A dalo by sa takto pokračovať donekonečna.

PS1: nie, nemusíte si vybrať z týchto možností, pokojne pre vás môže byť práca miesto, kde ste si našli milenku, miesto, kde to bez magnézia nezvládnete alebo miesto, kde by ste najradšej boli nonstop (to radšej nie). Jednoducho, každý z nás by mal vedieť zadefinovať, čo pre neho znamená jeho práca.

Foto
Potom sú to také normálne a bežne pracovné dni, keď ide všetko „ako po masle“ / TÍMEA

Ak ste aspoň trošku ambiciózni a je vaša práca tým, čo ste túžili robiť (nemyslím ako malé dieťa, že hasič, smetiar a herečka), znamená to, že vám na vašej práci záleží. A tu presne prichádza ten problém (váš šéf to volá ambicióznosť alebo cieľavedomosť, alebo pracovné zapálenie). V preklade, idete si za svojím cieľom cez mŕtvoly. Ten cieľ nie sú peniaze, ani kariérny rast, ani firemné auto či získanie si priazne šéfa. Ten cieľ je vo vás, je abstraktný a ženie vás vpred. Ukáže sa vtedy, keď ste v práci 13 hodín, z každej strany sa na vás valia ďalšie povinnosti, neviete, čo skôr, najradšej by ste sa na to všetko vysr...vykašľali a odišli niekam do Maďarska zbierať jahody (dúfam, že tam rastú), ale neurobíte to a o týždeň alebo o mesiac ste podvedome na seba pyšní, že ste to prekonali a práve vďaka tomu svoju prácu milujete ešte viac.

Galéria k článku

Čo je práca?

Práca je niečo, čo robiť musíme (česť výnimkám). To je fakt a znie celkom strašidelne. Cieľom je zarobiť peniaze. Koľko a na aký účel, je individuálne. Rovnako je individuálne aj to, či si svoju prácu užívate, alebo ju naopak trpíte. Myslím si, že len málo ľudí má to šťastie, že má prácu, ktorú si naozaj užíva. Nemyslím teraz tie zarobené peniaze, ktoré si užijete, ale ten proces, ktorým ich vyrábate. Mať prácu, ktorú milujete, do ktorej chodíte s úsmevom, pri ktorej nepozeráte na hodinky, kedy už padne alebo kedy bude pauza na obed – má len málokto. A aj ten málokto vám povie, že tento pocit má len raz za čas. Dokonca, niektoré práce (alebo poslania) sa bez toho, aby sme ich mali radi, robiť ani nedajú (áno, mám na mysli aj tú našu – mediálnu prácu). Ak to robíte bez lásky, ono vás to časom dobehne. To je ten pocit zadosťučinenia, keď si pri práci vytrháte vlasy a poobhrýzate nechty a potom sa utešujete, že to predsa len stálo za to a malo to svoj zmysel – asi blbý príklad. To je práca, akú by sme mali mať smiley (pokojne nesúhlaste, aj na to sú blogy).

Foto
Potom sú tie strašne krásne pracovné dni / TÍMEA

PS2: Ak ste prišli až sem a máte zmiešané pocity z toho, čo týmto vlastne chcel autor článku povedať (lebo ja píšem svoje blogy, presnejšie tento je druhý, pri intenzívnej prietrži slov, ktoré sa sypú skôr ako ich stíham ťukať do klávesnice), tak je to to, že majte radi svoju prácu. Nie nasilu, ale tak prirodzene – ozajsky. Lebo ja mám rada svoju prácu, aj keď ju často prirovnávam k pôrodu – hej, myslíte si správne, ešte som ani nerodila. Ale myslím si, že pôrod je niečo strašne strašné, po čom príde niečo strašne krásne smiley.

Poznámka pod čiarou: Cieľom tohto článku je, že ako sa hovorí, žiadna práca nie je ideálna, ale ak ju máte naozaj radi, k ideálnosti sa môže celkom dosť priblížiť. Verím, že som nikoho neurazila, že som neprišla o svojich fanúšikov (uhm laugh) a že ste to zobrali s humorom, trošku aj s dávkou serióznosti a že keď ste sa aspoň raz zasmiali alebo aspoň raz súhlasili, tak mal tento blog zmysel smiley.

 

TÍMEA

 

Komentáre