Home office sa netýka iba "ajťákov." Dnes už môžeme vďaka technológiam pracovať z domu aj na iných pozíciach.
Práca z domu, alebo už aj celkom zdomácnený pojem home office je čoraz populárnejší aj v našich končinách. Ak by sme sa na tému pozreli odbornejšie, tzv. home office predstavuje flexibilnú formu zamestnania, čo znamená, že zamestnanec pracuje doma alebo na inom mieste, ktoré si sám zvolí, alebo kombinuje prácu z domu s prácou v priestoroch, ktoré mu určí zamestnávateľ. Povedané jednoducho, ak máte celú svoju prácu v „malej čiernej skrinke“ nazývanej notebook, tak si môžete občas veci vyriešiť a vybaviť aj z domu.
Je pravdou, že sa tento spôsob práce zvykne spájať práve s IT sektorom, no týkať sa môže ktorejkoľvek sféry, ktorá to dovoľuje.
„Možnosť pracovať z domu majú u nás zamestnanci v priemere 7 dní v mesiaci. Schvaľuje to nadriadený, a to individuálne. Vždy sa to môže aj navýšiť. Ak má niekto rizikové tehotenstvo, úraz alebo niečo podobné, tak samozrejme, tých dní môže byť aj viac,“ uviedla pre KOŠICE ONLINE Katarína Trnová, hovorkyňa spoločnosti T-Systems Slovakia. Možnosť práce z domu radia medzi benefity.
V českej právnej úprave sa home office označuje ako práca z domu, na Slovensku home office predstavujú dva inštitúty, a to domácka práca a tzv. telepráca, pri ktorej sa využívajú skôr informačné technológie ako notebooky, telefóny, mobilné telefóny a podobne.
Mnohí sa pýtajú, či takýmto spôsobom neprichádza firma napríklad o kolektívneho ducha, prípadne nestráca človek kontakt s realitou. Niekto hovorí, že "pričastý" home office pre zamestnancov znamená stratu bezprostredného kontaktu s kolegami, sťaženie vzájomnej komunikácie a stratu pocitu spolupatričnosti.
Sociologička Zuzana Reveszová z Národného osvetového centra: „Človek je tvor spoločenský, takže všetky činnosti, ktoré vykonáva, sú vhodné na to, aby boli v kolektíve. Tak sme sa vyvinuli, preto tvoríme inštitúcie, to je naša najväčšia sila, to je možno až evolučne dané, aby ľudia spolu tvorili nejaké inštitúcie, organizácie a spolupracovali v kolektíve. Niečo, čo je nám akoby prirodzene dané, takým spôsobom sme aj emocionálne naladení, a takým spôsobom aj pracujeme.“
Hovoríme však o evolúcii, a teda stovky, tisícky rokov dozadu. Dnes žijeme domu modernú, rýchlu, technologickú. „Celkovo, modernita od industrializácie vedie k tomu, že sa spoločnosti čoraz viac individualizujú a od 80. rokov vidíme, že sme čoraz viac a viac odkázaní na seba a musíme sa vysporiadávať s tým našim osudom jednotlivo,“ uviedla Reveszová.
V zahraničí je práca z domu úplne bežná, v Amerike ju využíva väčšina zamestnancov, ak to teda typ práce dovoľuje. Sociologička Zuzana Reveszová pripomína, že je to aj o dobe, v ktorej žijeme: „Komunikačné prostriedky dokážu akoby nahradiť prítomnosť ľudí v kancelárii, pretože tí, ktorí pracujú aj v home office nepracujú sami, sú súčasťou tímu... ale tie tímy sú virtuálne. Tá jednotlivosť je možno v tej fyzickej prítomnosti, v tom bytí, tam a teraz, no nie je to o tom, že tie činnosti by mali byť až také individualizované.“
Skúsenosť niektorých opýtaných respondentov hovorí aj o (ne)chápaní takéhoto spôsobu práce. Nazvime to "staršia generácia" ako naši rodičia, starí rodičia, majú občas pocit, že sa len tak flákame, surfujeme na internete a zabíjame nudu práve pri počítači, zatiaľ čo oni museli tvrdo pracovať. A vy pritom komunikujete s kolegom, ktorý je na druhom konci sveta, a to doslova, pretože pracujete online a z domu, riešite komplikovaný problém, a nie, nemôžete odbehnúť kúpiť mlieko, ani navariť obed či vybrať dieťa zo škôlky v čase hovoru. Ste v práci, aj keď ste doma. Aké skúsenosti ešte prináša takáto práca, sme sa pýtali zamestnancov rôznych spoločností sídliacich v Košiciach.
„Výhodou je jednoznačne taký komfort a pohoda, ak potrebujete pracovať z domu a nemôžete ísť fyzicky do práce. Alebo sa necítite dobre, nemusíte hneď siahať po paragrafoch a bežať k lekárovi a byť na PNke, ak to zvládnete doma," uviedli oslovení respondenti.
Niektorí dodali, že je to aj úspora nákladov, vyhnutie sa rannej špičke, zvýšený komfort a pohoda, keď pracujete napríklad s migrénou, takýto benefit ocenili aj dámy, ktoré každý mesiac trápi to, čo mužov nebude nikdy. Samostatnú a veľmi dôležitú kapitolu tvoria ženy na materskej, alebo tie, ktoré sa snažia vrátiť do práce po dlhšom čase a práve tento spôsob im zo začiatku vyhovuje. Niektorí ale hovoria aj o tom, že ak si väčšina vezme home office, v kancelárii sedíte len vy a niekto z ďalšieho tímu pár metrov ďalej, čo je dosť deprimujúce.
V spoločnosti T-Systems Slovakia prácu z domu využíva podľa stanovených pravidiel takmer 80% zamestnancov. Podľa hovorkyne Kataríny Trnovej však nejde o zneužívanie systému: „Podľa našich informácií sa to nezneužíva, je to vždy individuálne rozhodnutie nadriadeného, ktorý vie povedať, že napríklad, tento zamestnanec už vyčerpal 7 dní v mesiaci, takže dá prednosť niekomu inému, kto by mal mať home office. Lebo nie je dobré, ak by celý team išiel domov a pracoval z domu, vždy sa to posudzuje individuálne.“
Inak, všetko, čo na takúto prácu potrebujete vám automaticky ponúkne spoločnosť už pri nástupe. Či už ide o notebook, slúchadlá s mikrofónom alebo prenosný internet. Neprítomnosť v kancelárií teda neznamená, že budete chýbať napríklad na porade alebo na mítingu.
Pracovňa aj u vás doma
Hovorí sa, že aj keď pracujete z domu, mali by ste si oddeliť pracovný priestor od súkromného. Teda buď si vytvoriť pracovňu, alebo nejaký pracovný kútik. Aby sa vám do spálne neplietol počítač, do kuchyne notebook a podobne. Jednoznačná odpoveď však neexistuje, každému vyhovuje niečo iné.
Sociologička Zuzana Reveszová hovorí, že všetko, čo robíme, je spolutvorené prostredím, rámovaním našej činnosti. „Je to iné, keď sa s niekým rozprávate hoc aj rovnakým spôsobom a na rovnakú tému v ordinácii u lekára, alebo keď je váš priateľ lekár a bavíte sa s ním pri večeri. Je to veľmi rozdielny rámec toho, akým spôsobom naše činnosti vykonávame. Objekty, ktoré nás obklopujú majú nejaký význam, vnímame ich, tie veci, ako kancelárske potreby nám dávajú význam a nejakým spôsobom na nás vplývajú. Tým, že sa cítime viac na tú prácu, na rozdiel od spálne, i keď, nehovorím, že niekto nevie pracovať hoci aj v spálni.“
Za obrovské pozitívum mnohí označili možnosť pracovať z domu, a to pre matky, ktoré nechcú vypadnúť z pracovného nasadenia, no zároveň sa chcú venovať deťom, prípadne pre ľudí, ktorí by inak ako z domu pracovať nemohli. Nech už ide o akékoľvek relevantné dôvody.
Co-working centrum ako dobrý nápad
V poslednej dobe je populárna práca aj v co-workingových centrách. Aj v Košiciach ich je už niekoľko. Sú primárne určené pre ľudí, ktorí pracujú z domu nonstop a potrebujú občas aj nejaký kolektív, priestor, kanceláriu, ktorú si inak nemôžu prenajať.
Zuzana Reveszová tento trend vníma pozitívne a uvádza, že „tu sa ukazuje, že ľudia potrebujú vyjsť z domu, vidieť sa s nejakými ľuďmi, pretože sme sociálne bytosti a potrebujeme podnety aj od ostatných, udržiavať svoje komunikačné zručnosti. Co-workingové centrá sú veľmi dobrou príležitosťou a zároveň ponúkajú služby, ktoré sú výhodné aj z ekonomického hľadiska...“
Každý z nás uprednostňuje niečo iné a v dnešnej dobe už máme možnosť vybrať si, záleží len od nás a typu práce. Tým, ktorí zalamujú rukami nad ľuďmi, ktorí napríklad aj v kaviarni skláňajú hlavy nad notebookmi a stále čosi akoby hľadajú, pripomíname, že možno iba pracujú.
Autorka: IVANA BAJEROVÁ, RÁDIO KOŠICE