Práce na priemyselnom parku vo Valalikoch pokračujú podľa hamonogramu

KošiceSpravodajstvo

Okrem iného sa budujú prístupové cesty.

Približne pred rokom sa začali práce na priemyselnom parku vo Valalikoch. V súčasnosti sa projekt sústreďuje na výstavbu plôch určenú pre švédsku automobilku Volvo. Konkrétne ide o terénne práce, v rámci ktorých dochádza k vyrovnaniu, zhutneniu a odvodneniu pozemkov.

Práce budú pokračovať bez prerušenia, okrem vianočných sviatkov pracujeme nepretržite. Odvodňujeme územie, pokračujeme s prekládkou valalického kanála a pokračujeme v budovaní prístupových komunikácií na stavenisko. Okrem toho pripravujeme verejné súťaže na infraštruktúru a začnú sa už verejné obstarávania,“ uviedol pre Rádio Košice konateľ priemyselného parku Miloslav Durec.

Foto
Približne pred rokom sa začali práce na priemyselnom parku vo Valalikoch / TASR

Aktuálne sa spolu s rezortom školstva pracuje na vzdelávacích programoch, ktoré sú zamerané na podporu stredného odborného školstva v celom regióne. Durec skonštatoval, že spolupracujú aj s inými subjektmi:

„Spoločnosť Valaliky Industrial Park s ministerstvom hospodárstva, ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) a Úradom vlády aktívne spolupracujú so samosprávami z Plánu obnovy. Okrem toho pracujeme na projekte People centra areálu služieb obyvateľom, kde bude klientske centrum, požiarna a policajná stanica, ambulancie a mnohé iné služby v areáli strategického územia a toto už bude v prevádzke v roku 2026.“

Centrum bude otvorené najneskôr so začatím výroby áut. Samosprávy, vrátane tej košickej, sa ocitli v náročnej finančnej situácii, čo potvrdil aj Durec:

„Chystá sa aj veľké stretnutie na úrovni samospráv a predstaviteľov novej vlády o širšom pohľade na vec a o nejakom dofinancovaní samospráv a vzájomnej spolupráci v budúcnosti. V spolupráci s MIRRI a s Plánom obnovy sa pripravuje zoznam. Dnes je to asi 89 projektov, ktoré budeme financovať ešte nad rámec nášho rozpočtu prostredníctvom fondov a Plánu obnovy.“

Momentálne je pre švédsku automobilku vykúpených 100 percent pozemkov a pre dodávateľské firmy 99 percent, pričom ďalších približne 80 hektárov sa vykupuje pre ďalších potenciálnych investorov.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre