Práce na severnom obchvate Prešova pokračujú razením Tunela Bikoš

PrešovSpravodajstvo

Vodiči po dobudovaní prvej etapy ušetria takmer deväť minút.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) koncom mája začne raziť viac ako kilometer dlhý Tunel Bikoš. Prerazenie by malo byť ukončené pred budúcoročným letom. Aktuálne sa nad portálom tunela, ktorý je súčasťou stavby severného obchvatu Prešova, buduje ochranný dáždnik.

Ako uviedla vedúca oddelenia masmediálnej komunikácie NDS Eva Žgravčáková, na portáli Tunela Bikoš sa osadí soška svätej Barbory: „Stará banícka tradícia totiž káže tunel posvätiť, aby na hladký a bezpečný priebeh razenia dohliadala patrónka baníkov.“

Foto
Príprava na razenie Tunela Bikoš / NDS

Tunel Bikoš bude dvojrúrový a jeho dĺžka by mala dosiahnuť 1155 metrov. Prvý úsek R4 Prešov, severný obchvat bude po dostavbe merať 4,3 km. V rámci projektu sa zatiaľ zrealizoval výrub stromov, pyrotechnický prieskum, preložky väčšiny inžinierskych sietí a namontovalo sa dočasné premostenie cez Torysu.

V týchto dňoch sa budujú prístupové cesty k portálom Tunela Bikoš a priebežne sa pokračuje na realizácii spodnej stavby mostných objektov. Vodiči po dobudovaní prvej etapy severného obchvatu Prešova ušetria takmer deväť minút.

„Hlavným prínosom R4 bude, že spolu s ďalším úsekom vo výstavbe D1 Prešov, západ – Prešov, juh vytvorí kompletný obchvat mesta a tranzit odkloníme mimo intravilánu,“ uzavrela Žgravčáková.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre