Pravoslávni veriaci slávia Veľkú noc. V Jeruzaleme sa rozhorel Svätý oheň

SvetSpravodajstvo

Obrad zapálenia Svätého ohňa sa každoročne vykonáva už 1600 rokov, čím je zrejme najstaršou nemennou kresťanskou liturgiou na svete.

Foto
Pravoslávni veriaci so Svätým ohňom pred jeruzalemskou edikulou / TASR

Niekoľko stoviek pravoslávnych veriacich sa v sobotu v Jeruzaleme zúčastnilo na rituáli zapálenia Svätého ohňa, ktorý sa koná v Chráme Božieho hrobu na oslavu Ježišovho zmŕtvychvstania a je jedným z vrcholov pravoslávnych veľkonočných sviatkov. Vlani bol chrám pre lockdown zatvorený a vstup mal povolený len jeruzalemský patriarcha a malý počet duchovných.

Tentoraz boli obmedzenia uvoľnené: dovnútra sa dostali pútnici, ktorí mali očkovacie preukazy alebo negatívny výsledok testu na COVID-19. Celkovo bolo do chrámu vpustených asi 2,5-tisíc ľudí, čo je však štyrikrát menej, ako to bývalo pred pandémiou. Bezpečnosť pútnikov v jeruzalemskom Starom meste, kde sa Chrám Božieho hrobu nachádza, zabezpečovalo asi tisíc policajtov. Ich hliadkovanie a počet súviseli s tragédiou, ktorá sa odohrala v noci na piatok, keď počas púte pri príležitosti sviatku Lag ba-omer v tlačenici zahynulo 45 ľudí, zväčša ortodoxných židov.

Obrad zapálenia Svätého ohňa sa každoročne vykonáva už 1600 rokov, čím je zrejme najstaršou nemennou kresťanskou liturgiou na svete. Rituál sa začína okolo poludnia, keď do chrámu vstúpia izraelskí predstavitelia, symbolizujúci Rimanov z Ježišovej doby. Vnútri vojdú do menšej sakrálnej stavby - edikuly, kde sa podľa tradície nachádza Ježišov hrob, a skontrolujú, či v nej nie je nič, čím by bolo možné zapáliť oheň.

 

Foto
Ľudia v dave si v Chráme Božieho hrobu od sviečok zapaľujú vlastné lampáše alebo sviečky  / TASR

Keď vylúčia možnosť podvodu, edikulu zapečatia. Až potom vstúpi do hrobky jeruzalemský patriarcha s dvoma zväzkami nezapálených sviec. Keď opäť vyjde, sviečky horia - veriaci to považujú za zázrak - a svetlo je odovzdané patriarchom arménskej a koptskej cirkvi a potom aj zhromaždeným veriacim.

Ľudia v dave si potom od sviečok zapaľujú vlastné lampáše alebo sviečky. Oheň sa potom roznesie do rôznych kostolov v Jeruzaleme a po celom svete, kde sa použije pri bohoslužbách na Veľkonočnú nedeľu, na ktorú kresťania oslavujú Ježišovo vzkriesenie.

Jedným z účastníkov ceremoniálu bol v sobotu podľa agentúry Interfax aj ruský veľvyslanec Anatolij Viktorov, ktorý oheň odovzdal delegácii Nadácie Andreja I., ktorá ju dopraví špeciálnym lietadlom do Moskvy, a odtiaľ do viac ako 20 oblastí Ruska.

Izraelské úrady napriek epidemickým obmedzeniam povolili pristátie leteckým špeciálom z 11 krajín: Ruska, Bieloruska, Bulharska, Grécka, Gruzínska, Kazachstanu, Cypru, Moldavska, Poľska, Rumunska a Ukrajiny. Ich posádky dopravia požehnaný oheň z Izraela veriacim svojich národných cirkví.

Zdroj: TASR

Komentáre