Pražský hrad od Veľkého piatku 2 apríla sprístupní svoje záhrady pre verejnosť

EurópaSpravodajstvo

Prezidentská kancelária chce prispieť k rozšíreniu oblastí, ktoré môžu v období lockdownu slúžiť ako miesto na relaxáciu, odpočinok, modlitbu či prechádzku v prírode s unikátnou flórou.

Foto
Záhrady Pražského hradu budú od 2. apríla znova sprístupnené  / hrad.cz

„Záhrady Pražského hradu budú od piatka 2. apríla opäť sprístupnené pre verejnosť a v areáli hradu sa budú môcť konať verejné bohoslužby vrátane veľkonočných obradov," informovala na svojej webovej stránke Kancelária prezidenta ČR.

„Kancelária prezidenta republiky týmto krokom prispieva k rozšíreniu oblastí, ktoré môžu v období lockdownu slúžiť ako miesto na relaxáciu, odpočinok, modlitbu či prechádzku v prírode s unikátnou flórou," uviedol hradný kancelár Vratislav Mynář. Nádvoria Pražského hradu musia však zostať uzavreté, až kým sa nezmenia epidemické opatrenia vlády a ministerstva zdravotníctva.

Od 2. apríla budú v čase od 10.00 do 17.00 otvorené Kráľovská záhrada, Južné záhrady Pražského hradu po Plečnikovu vyhliadku a Horná Jelenia priekopa. Zámocký park v Lánoch bude sprístupnený v stredu a vo štvrtok od 14.00 do 18.00, v nedeľu a cez sviatky od 10.00 h do 18.00 h, uvádza Kancelária prezidenta ČR.

Návštevníci musia pri vstupe dodržiavať epidemické pravidlá vrátane použitia respirátora najmenej typu FFP2, dodržiavania fyzického odstupu najmenej dva metre a určeného maximálneho počtu osôb v skupinách. Musia tiež používať len vyznačené chodníky a cesty pre chodcov a rešpektovať pokyny príslušníkov polície a hradnej stráže. Takisto do areálu hradu nesmú vstupovať s nadmernou batožinou.

V Česku naďalej trvá núdzový stav, ktorý aktuálne platí do 11. apríla. Český minister zdravotníctva Jan Blatný v piatok 26. marca oznámil, že v prípade priaznivého vývoja situácie v súvislosti s pandémiou by prvé uvoľnenie obmedzení v krajine mohlo prísť v týždni po 12. apríli.

Komentáre