Pražský Múr Johna Lennona zdobí nová maľba

EurópaZaujímavosti

Jedným z motívov je nápis All You Need Is Love v tridsiatich jazykoch.

Na slávnom Múre Johna Lennona na Velkopřevorskom námestí v Prahe včera (18.3.) pribudla nová maľba. Umelecké dielo s rozlohou 150 metrov štvorcových spoločne vytvorilo dvadsať výtvarníkov. Jedným z motívov je nápis All You Need Is Love v tridsiatich jazykoch, ktorý odkazuje na názov svetoznámej piesne.

Umelci začali tvoriť na poludnie a dielo bolo dokončené za pár hodín. Na ploche zostala aj časť starších výtvorov. „Dnes spúšťame akciu 30 rokov slobody v Českej republike s tým, že viac ako dvadsať výtvarníkov tak českých, ako zahraničných vytvára novú tvár Lennonovho múru,“ uviedol organizátor akcie s názvom Meet Art Pavel Šťastný.

Foto
Múr Johna Lennona / TASR

Akciu prišlo podporiť viacero umelcov a známych osobností, vrátane výtvarníka a divadelníka Matěja Formana, kreatívneho ekonóma Tomáša Sedláčka a sochára Kurta Gebauera. „Lennonov múr, to je história. Tu sa diali veci okolo Beatles, okolo slobody a okolo street artu a je fajn, že táto tradícia pokračuje,“ skonštatoval Gebauer. Ruku k dielu priložili aj zahraniční umelci zo Slovenska, Srbska, Kanady, Ománu či veľvyslanec Spojených arabských emirátov v Prahe Abdal Muhammad Maajnáh.

V šesťdesiatych rokoch minulého storočia pribudli na Múre Johna Lennona prvé nápisy. Tie boli adresované Janovi Werichovi, ktorý býval neďaleko na Kampe. V sedemdesiatych rokoch sa tento múr začal volať Múr nárekov, pretože ľudia naň písali milostné básne a odkazy. Múr sa preslávil až po vražde Johna Lennona v roku 1980. Neznámy autor ho využil na namaľovanie symbolického náhrobku. Čoskoro celú plochu pokryli grafity, maľby a odkazy inšpirované Lennonom. V čase totality sa múr stal symbolom slobody a vzdoru proti komunistickému režimu, ktorý ho nechal niekoľkokrát premaľovať nabielo.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre