Pre deti s psychiatrickými ochoreniami nemajú v Košiciach miesto

KošiceSpravodajstvo

Rodičia ich musia navštevovať až do 60-kilometrov vzdialenej najbližšej nemocnice.

V Košiciach chýba detské psychiatrické oddelenie. Najbližšie je vzdialené až 60 kilometrov. Kedysi bolo takéto oddelenie súčasťou Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach, dnes je to už minulosťou.

Jeho história siaha až do roku 1968, teda do obdobia, kedy bolo zriadené prvé detské psychiatrické oddelenie na ulici Janka Kráľa. V roku 1985 sa presťahovalo do nemocnice na Rastislavovej ulici a tu pôsobilo ako jediná možnosť pre rodičov, ktorých deti s psychiatrickými ochoreniami potrebovali liečbu hospitalizáciou. Ich služby využívali aj detské domovy, poradenské centrá či nápravno-výchovné ústavy pre deti.

„V minulosti sme mali, aj keď len sporadicky, deti umiestňované na tomto oddelení. V našom zariadení sú umiestňované deti s poruchami správania a tá intenzita porúch je taká, že väčšinu z nich dokážeme zvládnuť s bežnými pedagogickými prostriedkami, poprípade sú im ordinované lieky,“ povedal riaditeľ reedukačného centra Bankov Tibor Palko.

Priznal však, že nie vždy to postačuje. Niekedy sa dieťa dostane do takého afektu, že ho nevedia zvládnuť. Vtedy musia privolať lekársku pomoc, ktorá dieťa umiestni na psychiatrickom oddelení. Podľa riaditeľky Centra špeciálno-pedagogického poradenstva (CŠPP) Tatiany Majerníkovej počet detí s psychiatrickým ochorením narastá.

„Je smutné, že akútny stav je možné posielať len do Michaloviec, Martina alebo Hrani. Rodičia ťažko prijímajú, že ich dieťa má psychický problém a situáciu im neuľahčí, ak sa dozvedia, že svoje dieťatko musia poslať tak ďaleko. Túto situáciu vnímame ako akútnu a je ju nevyhnutné riešiť,“ uviedla Majerníková.

Foto
Detí so spychiatrickými porucahmi pribúda (Ilustračné foto) / TASR

Zrušili aj druhé oddelenie

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura potvrdila, že oddelenie určené na hospitalizáciu detí bolo funkčné len do roku 2013. Zrušené bolo z dôvodu rešpektovania Charty práv detského pacienta , podľa ktorej sa zdravotnícka starostlivosť pediatrickým pacientom má poskytovať v zariadeniach určených len pre deti a špecialistami na to určenými.

Nemocnica teda tvrdí, že nedisponuje právom ani možnosťou poskytovať takéto služby. Vyťaženosť pedopsychiatrického oddelenia sa pritom pohybovala na úrovni 80-90 percent pri 15 lôžkach. Po jeho zrušení využívali druhé oddelenie, určené pre mládež. Vlani ho však nemocnica zrušila.

„V súčasnosti spolupracujeme s pedopsychiatrickým oddelením Psychiatrickej nemocnice Michalovce, kam sa v prípade potreby akútnej hospitalizácie odosielajú pacienti z okolia Košíc, rovnako aj s Detskou psychiatrickou liečebňou Hraň,“ informovala hovorkyňa UNLP v Košiciach Ivana Stašková.

Dôvodom zrušenia druhého oddelenia bol podľa nemocnice nedostatok odborného, lekárskeho personálu. Nejde však len o akútny stav v Košickom kraji, problém sa vraj týka celého Slovenska.

„Poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov v detskom i dorastovom veku je personálne, čo do počtu psychiatrov zabezpečené. Ministerstvo si uvedomuje problém s nedostatkom lekárov – špecialistov, v niektorých odboroch a v niektorých regiónoch Slovenska. Momentálne analyzujeme, ktoré medicínske špecializácie, a ako intenzívne je v rámci rezidentského programu posilniť,“ ozrejmila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Z dočasného trvalé?

To, že v Košiciach už viac nefunguje psychiatrické oddelenie pre deti ani mládež, pociťujú všetky zainteresované strany. A teda nielen samotné deti a ich rodičia, ale aj detské domovy či centrá, v ktorých sa o deti starajú.

„Táto forma pomoci bude chýbať. Stáva sa určite, že prejde nejaké dlhšie obdobie, keď nepotrebujeme takúto pomoc, ale neviem si predstaviť, že dôjde k nejakému takému prejavu, že budeme potrebovať pomoc, kam to dieťa umiestnime,“ posťažoval sa riaditeľ reedukačného centra Bankov Tibor Palko a dodal, že starostlivosť o takéto deti pre celý Prešovský a Košický kraj by mala zabezpečovať tým pádom michalovská nemocnica.

Tá poskytuje 30 lôžok a starostlivosť pre deti od 3 do 18 rokov. Ako nám nemocnica potvrdila, vlani ich UNLP v Košiciach požiadala o prednostné prijímanie detských a adolescentných pacientov, a to v súvislosti s „dočasným“ uzavretím ich adolescentného oddelenia.

„Od septembra 2016 sme na našom akútnom detskom psychiatrickom oddelení hospitalizovali 138 pacientov z 20 okresov Slovenska. Z okresu Košice bolo hospitalizovaných 28 pacientov,“ upresnila v stanovisku michalovská nemocnica.

Chýbajú odborníci

Hospitalizácia mimo miesta svojho bydliska ale prináša viaceré komplikácie. Podľa Palka je to pre rodičov absolútna nepohoda, najmä keď chodia do práce a starajú sa ešte o iné deti.

„Pre rodičov si to už absolútne neviem predstaviť, pretože to zvyšuje finančné náklady na dopravu, zvyšuje to celkovú nepohodu, aj z toho, že dieťa s poruchami správania umiestnené tam, by malo mať častý kontakt so svojimi rodičmi. Zvyšuje to nároky na možnosť stretávania sa a akéhosi usmerňovania,“ vysvetlil.

Rodičia svoje dieťa môžu umiestniť okrem Michaloviec aj do liečebne Hraň v trebišovskom okrese alebo do Martina – vzdialené od Košíc viac ako 200 kilometrov. Pri vzrastajúcom počte detí s psychiatrickými ochoreniami to môže predstavovať problém.

„Psychiatrická starostlivosť v Slovenskej republike v roku 2015 hovorí o tom, že celkovo vzrástol počet detských pacientov do 14 rokov s poruchou zistenou prvýkrát v živote. Je to až neuveriteľné číslo, ktoré tvorí 57 111 detí. To je napríklad o celý tisíc viac, ako v roku 2014. Celkovo sa u týchto detí prioritne potvrdili poruchy správania a emočné poruchy,“ uviedla Majerníková.

Najčastejšie ide o poruchy správania, emočné poruchy, mentálnu retardáciu, neuretické poruchy, stresom podmienenými somatoformnými poruchami. Ako doplnila Majerníková, psychiatrov, ktorí sa venujú deťom je vo všeobecnosti v Košiciach žalostne málo. V metropole východu sú len dvaja.

 

Autor: SILVIA KARASOVÁ

Komentáre