Pre návštevníkov múzea v Trebišove sú pripravené Vianoce u šľachticov

VýchodKultúra

Prenesú ich do roku 1864.

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove pripravilo pre svojich návštevníkov výstavu s názvom Vianoce u šľachticov. Návštevníci sa prostredníctvom nej dozvedia o tom, ako oslavovali členovia rodiny grófa Júliusa Andrássyho vianočné sviatky v roku 1864 v trebišovskom kaštieli.

„Výstavu sme koncipovali podľa opisu z listov anglickej vychovávateľky Mary Elizabeth Stevens. Píše sa tam, že grófka si dala na Štedrý deň priniesť veľkú borovicu a zdobila ju spolu s komornou a chyžnou. Snažili sme sa stromček aj takto ozdobiť, takže sú tam ruže z ružového papiera, sušené pomaranče i bonbóny,“ uviedla historička a archeologička múzea Nikola Radová.

Foto
Výstava približuje Vianoce z roku 1864 / TASR

Na štedrovečernom stole nechýba hodnotná porcelánová súprava, ktorá je zapožičaná z Vihorlatského múzea v Humennom. Pod stromčekom sú aj darčeky, najstarší syn Tivadar dostal písací stôl, dcéra Ilona bábiku s postieľkou a najmladší Július ďalšie hračky.

„Pod stromčekom boli na druhý deň darčeky aj pre služobníctvo. Konkrétne šlo o teplé oblečenie, ktoré vlastnoručne ušila grófka Katinka svojim zamestnancom, ktorí pracovali na trebišovskom panstve,“ dodala Radová.

Výstava je doplnená o zaujímavosti zo života cisárovnej Sissi, ktorá sa narodila na Štedrý deň v roku 1837 a je spätá s rodinou grófa Andrássyho. Múzejníci návštevníkom prezradia aj recept na cisárovnine obľúbené florentiner, ktoré si objednávala na cisársky dvor z viedenskej cukrárne Demel. Výstava potrvá v priestoroch trebišovského kaštieľa do 15. januára 2023.

 

Zdroj: TASR

Komentáre