Pre projekt Ľudia a hrady je vyčlenených 12,5 milióna eur

VýchodSpravodajstvo

V pláne je obnoviť 31 hradov.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny spolu s rezortom kultúry spustilo začiatkom apríla projekt Ľudia a hrady – krok k sociálnej ekonomike. Nezamestnaní sa tak môžu podieľať na obnove národných kultúrnych pamiatok. Projekt má trvať do konca roka 2025 a vyčlenených je naň 12,5 milióna eur. Minister práce Erik Tomáš projekt symbolicky odštartoval vo štvrtok (9.5.) na hrade Šariš.

„Z tejto sumy 85 percent bude hradených z európskeho sociálneho fondu a 15 percentnú spoluúčasť bude mať štát. Zamestnáme na všetkých hradoch spolu takmer 450 ľudí. Väčšina z nich je nezamestnaných a časť bude pokračovať z predchádzajúceho projektu. Mzdy sa budú pohybovať od 750 eur pre pomocného pracovníka až po 1350 eur, ktoré sú určené pre majstra,“ uviedol minister.

Foto
Pre hrad Šariš je aktuálne vyčlenených okolo 600-tisíc eur / TASR

V pláne je obnoviť 31 slovenských hradov.

„Tento projekt sme vymysleli a spustili v roku 2011 a za desať rokov sa podarilo zakonzervovať a de facto zachrániť desiatky slovenských hradov, prácu a pracovné návyky získali tisícky ľudí. V priemere na všetkých tých hradoch sa návštevnosť, teraz hovoríme o významnom impulze pre cestovný ruch, zvýšila minimálne desaťnásobne,“ vyjadril sa iniciátor projektu a bývalý minister kultúry Daniel Krajcer.

Pre hrad Šariš je aktuálne vyčlenených okolo 600-tisíc eur, pracuje tam 24 ľudí. Primátor Veľkého Šariša Viliam Kall informoval, že s jeho obnovou sa začalo ešte v roku 2011.

„Dnes stojíme pred signifikantným objektom, ktorý voláme Donjon, z ktorého je vyhliadková veža. Kým v roku 2011 hrad navštevovalo okolo 1000 ľudí, dnes ho za rok navštívi 30-tisíc ľudí. Nie je to len o vytvorení pracovných miest, ale popritom sa rozvíja cestovný ruch, ktorý generuje ďalší príjem pre celý región. Tento projekt má zmysel a ja som veľmi rád, že sa v ňom pokračuje. My sme mnohých ľudí, ktorí na tomto hrade pracovali, vychovali a dokonca odovzdali ďalej trhu práce,“ vysvetlil Kall.

Do projektu sa mohli zapojiť obce, občianske združenia, neziskové organizácie, nadácie, cirkevné právnické osoby a iné právnické alebo fyzické osoby.

 

Zdroj: TASR

 

 

 

 

Komentáre