Pre únik nebezpečnej látky vyhlásila Žilina mimoriadnu situáciu

SlovenskoSpravodajstvo

Z návesu kamióna vytekala na vozovku žltá kvapalina.

Mesto Žilina vyhlásilo pre haváriu kamióna a úniku nebezpečnej látky mimoriadnu situáciu, informoval o tom krízový štáb na mieste udalosti. Koordinačné stredisko integrovaného záchranného systému Žilina dostalo v pondelok (10.6.) hlásenie, že na Košickej ulici sa nachádza kamión s ukrajinským evidenčným číslom a z jeho návesu vytekala na vozovku žltá kvapalina.

„V prepravných dokumentoch vodiča bola neznáma látka špecifikovaná ako technický olej s hmotnosťou 21,7 tony,“ vyjadrila sa hovorkyňa Žiliny Zuzana Ondrášová.

Foto
Vo veci následkov na životné prostredie a identifikácie rozsahu majetkovej ujmy bolo podané trestné konanie / Mesto Žilina

Zasahujúce zložky zachytili unikajúcu kvapalinu do zberných vaní a pomocou čerpadiel ju následne prečerpávali do barelov v zásahových vozidlách.

„Z dôvodu úniku nebezpečnej látky z pretrhnutého obalu na návese kamióna vyhlásilo mesto v pondelok mimoriadnu situáciu. Unikajúca kvapalina mohla ohroziť život, zdravie a majetok,“ uviedol vedúci oddelenia krízového riadenia a bezpečnosti Mestského úradu v Žiline Lukáš Čerňava.

Vydané boli aj príkazy na vykonanie záchranných prác pre spoločnosti zabezpečujúce zberné barely, ich prepravu, poskytnutie súčinnosti pri prečerpávaní, odvozu a uskladnenia látky.

„Zasahujúcim zložkám sa podarilo prečerpať objem 19,8 tony prevážaných v návese,“ spresnil Čerňava.

Vo veci následkov na životné prostredie a identifikácie rozsahu majetkovej ujmy bolo podané trestné konanie. Inšpekcia životného prostredia aktuálne skúma odobraté vzorky z rieky Váh. Prečerpaný materiál je podľa hovorkyne uskladnený pod colným dohľadom finančnej správy.

 

Zdroj: TASR

Komentáre