Pred 19 rokmi zasiahla Vysoké Tatry ničivá víchrica

VýchodSpravodajstvo

Vyžiadala si aj jeden ľudský život.

Dnes uplynulo prese 19 rokov od ničivej víchrice vo Vysokých Tatrách. Vietor, ktorý sa prehnal Tatranským národným parkom (TANAP), zničil 12 600 hektárov lesa, napáchal rozsiahle materiálne škody a vyžiadal si jeden ľudský život. Víchrica bola zaradená medzi desať najničivejších európskych vetrových kalamít za ostatných 30 rokov.

Kalamita zasiahla najmä centrálnu časť Tatier, teda zhruba územie od Štrbského Plesa po Tatranské Matliare.

„V rámci projektu rekonštrukcie, revitalizácie a obnovy zničených lesných ekosystémov, ktorého cieľom bolo vytvorenie stabilných lesov s prírode blízkou štruktúrou, sa lesníkom podarilo obnoviť zhruba polovicu vetrom zničeného územia,“ uviedla Správa TANAPu.

Galéria k článku

O zvyšok sa postarala príroda. Veterná smršť však bola výzvou aj pre výskumníkov, ktorí svoju pozornosť zamerali na sledovanie vývoja lesných ekosystémov na plochách so spracovanou i nespracovanou kalamitou.

„Tie porovnávali s územiami, ktorým sa vietor vyhol i tými, kde úradoval oheň a lykožrút. Mimochodom, práve počas takzvaného pokalamitného výskumu bola po prvýkrát na Slovensku použitá metóda Eddy Covariance na meranie uhlíkovej bilancie s využitím veží,“ doplnila Správa TANAPu.

 

Zdroj: SITA

Komentáre