Pri invázii zomrelo 37 osôb.
Dnes si pripomíname Deň obetí okupácie Česko-Slovenska v roku 1968. Poslanci parlamentu v novembri 2020 ho zaradili do zoznamu pamätných dní spolu s 21. júnom – Dňom odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska v roku 1991.
„Týmito dvomi dňami je vymedzených 23 rokov okupácie Česko-Slovenska,“ uviedli predkladatelia novely Zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch.
Armády piatich štátov Varšavskej zmluvy (Sovietskeho zväzu, Bulharska, Maďarska, Nemeckej demokratickej republiky a Poľska) v noci z 20.8. na 21.8.1968 prekročili hranice a začali okupáciu Československej socialistickej republiky (ČSSR), kvôli ktorej sa skončil reformný a demokratizačný proces. Bola to najväčšia ozbrojená akcia v Európe od konca druhej svetovej vojny.
Operácie Dunaj sa zúčastnilo 27 bojových divízií. Intervenčné jednotky pozostávali z približne 500-tisíc vojakov, 6300 tankov, 2000 diel a 800 lietadiel, ktorým velil generál Ivan Grigorjevič Pavlovskij. Jednou z obetí bola 15-ročná Danka Košanová, ktorú zasiahla guľka na schodoch Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí a o rok starší Peter Legner, ktorý bol smrteľne postrelený pred budovou hlavnej pošty na Námestí SNP. Pri invázii zomrelo 37 osôb. Od začiatku okupácie do odchodu sovietskych vojsk v roku 1991 z tohto dôvodu zahynulo 406 ľudí.
Vedúci predstavitelia KSČ spolu s Alexandrom Dubčekom boli násilne prevezení do Moskvy. Výsledkom rokovaní bolo prijatie tzv. Moskovského protokolu, ktorý zaručoval prítomnosť sovietskych vojsk v ČSSR dovtedy, pokiaľ nepominie hrozba odklonu od socializmu. František Kriegel ako jediný z 26 českých a slovenských politikov ho nepodpísal. Národné zhromaždenie v októbri odobrilo zmluvu o pobyte sovietskych vojsk v Československu, pričom ju podporilo 228 poslancov, 10 z nich sa zdržali a 4 hlasovali proti. Okrem Kriegela to boli František Vodsloň, Gertruda Sekaninová-Čakrtová a Božena Fuková.
Gustáv Husák sa v apríli 1969 stal prvým tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ), čím sa začal proces normalizácie. Armády Bulharska, Maďarska, NDR a Poľska na prelome októbra a novembra 1968 opustili Československo, avšak vyše 73-tisíc príslušníkov armády strednej skupiny zostalo.
Sovietske vojská postupne opúšťali Československo od februára 1990 do júna 1991. Následne bol podpísaný Protokol o ukončení odsunu a z nášho územia odišiel aj generál Eduard Vorobjov, čím sa definitívne skončil 23 rokov trvajúci pobyt sovietskej armády v Československu.
Zdroj: TASR