Pred opaľovaním je dobré poznať fototyp kože

SlovenskoZaujímavosti

Treba sa vyvarovať aj priamemu slnku.

Letné mesiace dávajú našej pokožke zabrať. Pri pobyte v exteriéri by sme sa mali v týchto mesiacoch vyvarovať priamemu slnku najmä okolo poludnia. Ochrana by nemala spočívať iba v nakrémovaní sa, ale aj v určitých zásadách zdravého životného štýlu.

„Jednak vyvarovať sa slnku vtedy, keď je najväčší UV index. To vieme zistiť či už na základe predpovede počasia, ale existujú na to už aj aplikácie, ktoré nám ho zobrazia. Takisto nám UV index napomáha, po akej fotoprotekcii by sme mali siahnuť. Potom je to pobyt v tieni, používanie ochranných prostriedkov ako ochranné oblečenie či pokrývka hlavy a takisto pitný režim, uviedla dermatologička Anna Šepitková z UNLP v Košiciach.

Pred opaľovaním je dobré vedieť aj to, aký máte fototyp kože.

„Nultý fototyp – to je taká špecifická diagnóza, ako albinizmus, ktorá je raritnejšia. Pacienti nemajú vôbec pigment a sú náchylnejší na rozvoj rozličných nádorov na koži. Fototyp jednotka sú ľudia s ryšavými vlasmi, modrými očami, ktorí majú na slnku tendenciu zhruba po piatich až desiatich minútach zareagovať začervenaním pokožky a nemôžu sa opáliť. Fototyp dva to sú zase ľudia s blond vlasmi a svetlými očami, ktorí takisto pobyt na tom slnku znášajú tak, že môže dôjsť k spáleniu a opáleniu len mierne. A naopak, fototypy päť až šesť, to je stredomorský typ, ktorý nie je náchylný na spálenie pokožky a viac ako šestka to sú ľudia čiernej pleti,“ vysvetlila odborníčka. 

Foto

Pri výbere opaľovacieho krému podľa nej treba sledovať aj informácie na obale.

„Fotoprotektíva sú rozdelené do štyroch stupňov - nízky stupeň, to sú faktory 6-10, potom je to stredný typ, kde sa zaraďujú od faktora 15 do 30, vysoký je od faktora 30 do 50 a veľmi vysoká ochrana je 50+. V súčasnosti sú na trhu už aj prípravky, ktoré deklarujú faktor ako keby 100, ale sú to väčšinou prípravky pre tých, ktorí už mali nejaké kožné problémy.“

Špecifickou kategóriou pri pobyte na slnku sú deti.

„U detí, tým, že majú pokožku citlivejšiu, sa odporúčajú prípravky na báze fyzikálnych filtrov, tzv. totálne bloky. Dalo by sa veľmi zjednodušene povedať, že na podklade tekutých púdrov, obsahujú látky – fyzikálne filtre, ako napr. oxid zinočnatý, titaničitý. Ich výhodou je to, že účinkujú už po natretí, to znamená, že nie je ich potrebné natierať ešte predtým, ako sa vystavíme účinku slnečného žiarenia,“ doplnila dermatologička.

Chrániť sa pred slnkom by sme sa však mali počas celého roka. 

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre