Pred rokom zomrela britská kráľovná Alžbeta II.

EurópaSpravodajstvo

V krajine sa uskutočňujú menšie spomienkové akcie.

Britský kráľ Karol III. sa poďakoval verejnosti za podporu, ktorú mu verejnosť preukazovala počas prvého roka vládnutia. Monarcha ocenil obrovskú náklonnosť preukazovanú jeho matke – zosnulej kráľovnej Alžbete II., jej životu a službe verejnosti:

„Som tiež veľmi vďačný za lásku a podporu preukázanú počas tohto roka mojej manželke a mne, keďže robíme, čo sa dá, aby sme vám všetkým slúžili.“

V Británii sa dnes uskutočňujú menšie spomienkové akcie, pričom na žiadnej z nich na neočakávala účasť kráľa, ktorý sa nachádza na škótskom zámku Balmoral. Ani Alžbeta si verejne nepripomínala výročie nástupu na trón, keďže bolo zároveň výročím úmrtia jej otca kráľa Juraja VI.

Foto

Alžbeta II. zomrela 8. septembra 2022 vo veku 96 rokov na škótskom zámku Balmoral, pričom bola najdlhšie vládnucou britskou panovníčkou. Vládla 70 rokov a jej smrť pre Britániu znamenala veľkú zmenu. Väčšina Britov totiž počas svojho života iného panovníka na tróne nezažila. Počas 10-dňového oficiálneho obdobia smútku sa v Londýne vlani zišli desaťtisíce ľudí, aby jej vzdali hold.

 

Zdroj: TASR

Komentáre