Najviac policajtov chýba v Bratislave a v Košiciach.
V apríli sa stal terčom kritiky zákon, ktorý zmenil odchody do predčasného dôchodku a výšku penzie. Dôvodom bol najmä fakt, že mnohé odvetvia na Slovensku sú už aj tak personálne poddimenzované, čo tento zákon ešte prehĺbil. Rizikovým sektorom sú v tomto prípade tiež záchranné zložky, bez ktorých nedokáže fungovať žiaden vyspelý štát. Hovorca rezortu vnútra Matej Neumann pre Rádio Košice uviedol, že personálna situácia v ozbrojených a bezpečnostných zboroch je tak najhoršia za ostatných 30 rokov:
„Nedostatočné personálne obsadenie je spôsobené znižujúcim sa záujmom o službu v nich najmä z dôvodu nízkeho finančného ohodnotenia. Chýba nám takmer 2900 policajtov, najmä na základných útvaroch, dôsledkom je preťaženosť v službe, demotivácia, rastúca nespokojnosť, čo môže ústiť do klesajúcej výkonnosti. Odchod policajtov do civilu urýchlila aj tohtoročná 14,5-percentná valorizácia dôchodkov.“
Na krajských policajných riaditeľstvách a na útvaroch, ktoré pod ne spadajú, chýba aktuálne vyše 2000 policajtov.
„Najhoršia situácia na Okresnom riaditeľstve Dunajská Streda (takmer 30-percentná neobsadenosť), Okresnom riaditeľstve Kežmarok a Okresnom riaditeľstve Bratislava III. (takmer 22-percentná neobsadenosť),“ doplnil Neumann.
Ak sa na to pozrieme podrobnejšie, najviac policajtov chýba v Bratislave, a to 369 a v Košiciach 332. Pokiaľ ide o služby, najvyššia miera neobsadenosti je na základných útvaroch, najmä na odboroch poriadkovej a kriminálnej polície. Na niektorých obvodných oddeleniach pritom nie je ani polovica policajtov potrebných na fungovanie pracoviska. Podobne negatívna bilancia je aj v rámci Hasičského a záchranného zboru.
„Z celkového počtu 4428 miest máme momentálne voľných 192 miest, pričom najviac hasičov chýba v Bratislavskom kraji. Nábor na doplnenie stavu hasičov riešime kontinuálne, keďže každý rok príslušníci odchádzajú a sme radi, že aj prichádzajú. Čo sa týka opatrení, tie sú aktuálne v štádiu rokovania medzi ministerstvom vnútra, Prezídiom HaZZ a zástupcami Odborového zväzu hasičov - zámerom je, rovnako ako v Policajnom zbore - zatraktívniť služobné podmienky a ohodnotenie hasičov,“ uviedol hovorca.
O nepriaznivej bilancii nás informovala z Hasičského a záchranného zboru aj hovorkyňa Zuzana Geguššová:
„V súvislosti s valorizáciou výsluhových dôchodkov sme v poslednom období zaznamenali zvýšený záujem o odchod do výsluhového dôchodku. Presné čísla zatiaľ k dispozícii nemáme, tie budú známe až ku koncu roka, po podaní všetkých žiadostí. Nábor na doplnenie stavu hasičov riešime kontinuálne, nakoľko každý rok príslušníci odchádzajú a sme radi, že aj prichádzajú. Čo sa týka bonusov, tie sú aktuálne v štádiu rokovania medzi Ministerstvom vnútra, Prezídiom HaZZ a zástupcami Odborového zväzu hasičov, s cieľom zatraktívniť služobné podmienky a ohodnotenie hasičov.“
V tejto súvislosti ministerstvo vnútra pripravilo návrh novely zákona o štátnej službe, ktorý čoskoro pôjde do legislatívneho procesu. Obsahovať má viacero opatrení, ako je zvýšenie príspevku na bývanie v priemere o 200 eur, pričom v prostredí Policajného zboru najviac dostanú policajti na základných útvaroch, kde sú najnižšie platy. Ďalším je náborový príspevok vo výške 5000 eur priznávaný všetkým novoprijatým príslušníkom za podmienky, že v zbore zotrvajú minimálne päť rokov. Stabilizačný príspevok v rovnakej výške môžu získať príslušníci v aktívnej službe, ktorí odslúžili aspoň 20 rokov, a to za podmienky, že v službe budú pokračovať najmenej ďalšie tri roky. Zmenia sa aj ustanovenia zákona, ktoré upravujú osobné príplatky.
Autor: RÁDIO KOŠICE