Predsedníčkou Európskeho parlamentu sa stala Roberta Metsolová z Malty

EurópaSpravodajstvo

Kresťanská demokratka nahradí vo funkcii Taliana Davida Sassoliho, ktorý zomrel minulý týždeň. Nová predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová chce, aby sa stal zákonodarný zbor pod jej vedením silnejším hráčom na európskej scéne.

Foto
Kresťanská demokratka, ktorá v utorok oslávila 43. narodeniny, je treťou ženou a zároveň najmladšou osobou zvolenou do tejto funkcie  / TASR

Novou predsedníčkou Európskeho parlamentu (EP) sa v utorok (18.1.) stala Roberta Metsolová z Malty. Kresťanská demokratka, ktorá v utorok oslávila 43. narodeniny, je treťou ženou a zároveň najmladšou osobou zvolenou do tejto funkcie. Jej zvolenie podporilo 458 zo 616 poslancov. Orgán Európskej únie sídliaci vo francúzskom Štrasburgu nemal predsedu od minulého utorka, keď skonal Talian David Sassoli. Ten sa už neplánoval uchádzať o znovuzvolenie a Metsolová po jeho smrti pôsobila ako úradujúca predsedníčka EP.

Metsolová krátko po voľbe apelovala, aby Európa v snahe o svetlejšiu budúcnosť znovu objavila myšlienky politických velikánov Helmuta Kohla či Francoisa Mitteranda. „Nemôžeme sa báť reforiem. Môžeme urobiť náš parlament modernejším a efektívnejším. Musíme využiť príležitosť,“ uviedla rodáčka z Malty.

Foto
Jej zvolenie v deň 43. narodenín podporilo už počas 1. kola voľby 458 zo 616 poslancov. Stala sa najmladšou osobou zvolenou do tejto pozície / TASR

Metsolová sa stala treťou predsedníčkou v histórii Európskeho parlamentu. V minulosti stáli na čele tohto orgánu EÚ Francúzky Nicole Fontaineová (1999 - 2002) a Simone Veilová (1979 - 1982). Metsolová v tejto súvislosti vyhlásila, že nebude trvať ďalšie dve dekády, kým na jej mieste bude stáť ďalšia žena. Podotkla, že sa bude držať štýlu práce svojho predchodcu.

Jej zvolenie v deň 43. narodenín podporilo už počas 1. kola voľby 458 zo 616 poslancov. Stala sa najmladšou osobou zvolenou do tejto pozície. Okrem nej kandidovali i Švédka Alice Kuhnkeová, Poliak Kosma Zlotowski a Španielka Sira Regová.

Zdroj: SITA

Komentáre