Predsednícky post CDU obsadí Laschet

EurópaSpravodajstvo

Zvíťazil nad Friedrichom Merzom.

Kresťanskodemokratická únia (CDU) si dnes zvolila za svojho predsedu premiéra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Armina Lascheta, ktorý je spojencom kancelárky Angely Merkelovej. V druhom kole hlasovania triumfoval nad bývalým šéfom poslancov vládnej konzervatívnej únie CDU/CSU Friedrichom Merzom, pričom získal 521 a jeho súper 466 hlasov. O funkciu sa uchádzal aj predseda zahraničného výboru Spolkového snemu Norbert Röttgen, ktorý sa však nedostal do druhého kola hlasovania.

Foto
Armin Laschet / TASR

Laschet sa 22. januára oficiálne stane lídrom CDU. Môže teda zabojovať o post kancelára. Merkelová vyzvala svojich konzervatívnych kresťanských demokratov, aby zostali centristickou stranou. Takýmto spôsobom odmietla jej dlhoročného súpera Merza. Ten sľuboval posun strany doprava. Od Lascheta sa očakáva, že bude pokračovať v umiernenom centristickom kurze.

Merkelová bola líderkou CDU v rokoch 2000 – 2018, keď ju vo funkcii nahradila Annegret Krampová-Karrenbauerová. Tá však rezignovala pre parlamentné voľby v septembri 2021. Merkelová v roku 2018 vyhlásila, že súčasné štvrté funkčné obdobie je jej posledné a v roku 2021 už nebude kandidovať na žiadnu politickú funkciu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre