Predsedníctvo K8 na pol roka ovládli primátori východoslovenských metropol

SlovenskoSpravodajstvo

Na rokovaní sa zaoberali aj takzvanou chodníkovou novelou.

Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček bol zvolený za predsedu Združenia primátorov krajských miest Slovenska K8. „Predseda K8 je v prvom rade osobou, ktorá organizuje ďalšie zasadnutia, pripravuje program, a, samozrejme, navrhuje nielen program, ale aj riešenia, ktoré súvisia s problémami samosprávy,“ uviedol pre Košice Online primátor Jaroslav Polaček.

Podpredsedníčkou združenia K8 sa stala prešovská primátorka Andrea Turčanová. „Vo funkcii predsedu a podpredsedu Združenia primátorov krajských miest Slovenska sa primátori striedajú podľa rotačného princípu každých šesť mesiacov. Vo funkcii podpredsedníčky zastupujem predsedu združenia, ktorý toto združenie vedie a riadi,“ skonštatovala Turčanová.

Foto
Združenie K8 / TASR

Primátori krajských miest sa na utorkovom (8.1.) rokovaní v Bratislave zaoberali aj takzvanou chodníkovou novelou. Členovia K8 sa zhodli na tom, že novela zákona vstúpila do platnosti v období, kedy na to nie sú pripravené rozpočty samospráv. „Spolu s ostatnými primátormi krajských miest sme sa zhodli na tom, že výkony takého rozsahu, aký ukladá samosprávam takzvaná chodníková novela, v tomto období nedokážeme zabezpečiť materiálne ani finančne. Ide najmä o údržbu miestnych komunikácií, ktorá bude túto zimu pre samosprávy náročná,“ doplnila Turčanová.

Polaček zdôraznil, že je potrebné zabezpečiť ručné čistenie: „Chodníková novela spôsobila to, že nielen Košice, ale aj ďalšie mestá nie sú pripravené ručne dočistiť chodníky, ktoré je potrebné očistiť. Zhodli sme sa na tom, že takmer deväťdesiat percent chodníkov nie je možné čistiť autami a technikou, ale je potrebné ich čistiť ručne. A tu zlyháva to, že nie je dostatok ľudí, a, samozrejme, s ľuďmi prichádza aj otázka peňazí, ktoré treba na túto službu pripraviť.“ Členovia K8 sa na rokovaní v Bratislave venovali aj kompetenciám mestskej polície, pričom spoločne vystúpili proti hazardu a herniam.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre