Predsedníctvo strany Za ľudí rozhodne, či vstúpi do vládnej koalície

SlovenskoArchívParlamentné voľby 2020

Kiska chce vytvoriť kabinet so silným odborným a morálnym kreditom.

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorého prezidentka Zuzana Čaputová včera (4.3.) poverila zostavením novej vlády, sa dnes stretol s predsedom strany Za ľudí Andrejom Kiskom, pričom majú rokovať o vstupe strany do vládnej koalície. O tomto kroku však rozhodne predsedníctvo Za ľudí, ktoré sa má zísť v popoludňajších hodinách. „Verím, že sa pridajú, ak sa rozhodnú ostať v opozícii s Kotlebom a Ficom, my sa určite zariadime,“ vyhlásil Matovič s tým, že SaS, Sme rodina a OĽaNO, sú v podstate dohodnuté a záleží len na predsedníctve strany Za ľudí, ako sa rozhodnú.

Kiskova strana podľa Matoviča očakávala lepší výsledok vo voľbách. Bývalý prezident sa podľa neho rozhodol vstúpiť do straníckeho ringu: „Tu sa počítajú čísla, ktoré si vydobyjete vo volebný deň.“ Voliči Za ľudí podľa Matoviča chcú, aby vstúpili do koalície. Rokovania sa zúčastnila aj podpredsedníčka Za ľudí Veronika Remišová a predstavitelia hnutia OĽaNO Eduard Heger a Jaroslav Naď. „O postoch sme vôbec nerokovali, ani o menách,“ povedala Remišová s tým, že diskusia v strane Za ľudí nikdy nebola o pozičných bojoch: „My sme hovorili o našich výhradách aj napríklad k hodnotovému smerovaniu Slovenska, čo sa týka zahraničnopolitického ukotvenia a hovorili sme o tom, že ak chceme očistiť Slovensko od mafie, tak asi by nemali byť na ministerstvách ľudia, ktorí pracovali pre sponzorov Smeru-SD.“

Foto
Igor Matovič a Andrej Kiska / TASR

Po verdikte strany Za ľudí by mali spoločnú koalíciu ešte schvaľovať predsedníctva OĽaNO a Sme rodina. Následne sa zídu vyjednávacie tímy. Ak by sa Kiska rozhodol vstúpiť do koalície, spoločné stretnutie štyroch lídrov by sa mohlo uskutočniť ešte dnes. „Určite sa chceme dohodnúť,“ doplnila Remišová. Kiska chce vytvoriť vládu so silným odborným a morálnym kreditom. Zároveň naznačil pochybnosti v súvislosti s prípadnými nomináciami zo Sme rodina. Matovič navrhol vytvoriť fond pre investigatívnu žurnalistiku, ktorá by zabezpečila objektívnu a nespochybniteľnú kontrola nakladania s verejnými zdrojmi.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre