Predvolebné prieskumy sa vo výsledkoch nezhodujú

SlovenskoPrezidentské voľby 2024

Rozdiel v percentách bude podľa nich malý.

Posledný deň pred začiatkom volebného moratória vyšlo viacero prieskumov – niektoré v druhom kole prezidentských volieb predpovedajú víťazstvo Petra Pellegriniho, iné Ivana Korčoka. Zhodujú sa však, že výsledky budú tesné.

Agentúra Median SK robila prieskum pre RTVS na vzorke 1218 ľudí. Prezidentom by sa podľa jej výsledkov stal Peter Pellegrini so ziskom 51,1 percenta hlasov. Ivan Korčok by získal 48,9 percenta hlasov.

Agentúra Ipsos zbierala dáta pre Denník N od 1057 respondentov. Druhé kolo by podľa nej vyhral Ivan Korčok, ktorý by získal 50,1 percenta hlasov. Petra Pellegriniho by podporilo 49,9 percenta voličov.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Víťazstvo Ivana Korčoka vyplýva aj z prieskumu agentúry NMS Market, ktorá ho realizovala pre denník Sme na vzorke 1045 respondentov. Podľa neho by Korčok získal 51,7 percenta a Pellegrini 48,3 percenta hlasov.

Výraznejší rozdiel vo výsledku priniesol prieskum agentúry SCIO pre Hospodárske noviny, pričom na otázky odpovedalo 1000 respondentov. Prezidentom by sa podľa nich stal Ivan Korčok, ktorého by podporilo 54,99 percenta voličov. Jeho protikandidát by získal 45,01 percenta hlasov.

 

Zdroj: TASR

Komentáre