Predvolebný prieskum AKO: Počet voličov Smeru klesá

SlovenskoArchívParlamentné voľby 2020

Čísla strán Za Ľudí a koalície PS-Spolu sú viac-menej stabilné.

Agentúra AKO včera (9.1.) vo večerných hodinách zverejnila prieskum preferencií politických strán pred blížiacimi sa voľbami. Šéf agentúry AKO uviedol, že termín zverejnenia nebol náhodný: „Išlo o slovenský prieskum, ktorý bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke tisíc dospelých obyvateľov Slovenska. Zbierali sme ho v rozmedzí od 7. – 9. januára. Ten zvláštny termín na začiatku roka práve z toho dôvodu, že išlo o obdobie, kedy 9. januára je 51. deň pred voľbami. Bol to ako keby výskum, ktorého výsledky boli publikované v dobe, v ktorej keby platilo 50-dňové moratórium, tak by išlo o slobodné čísla, ktoré sa mohli zverejniť.“

Foto
Preferencie strán / AKO pre TA3

Moratórium

Poslanci Smeru, SNS a Kotlebovej Ľudovej Strany Naše Slovensko (ĽSNS) ešte vlani na jeseň schválili zákon na predĺženie moratória na prieskumy. Ústavnoprávny výbor Národnej rady ale neodobril zákaz zverejňovať volebné prieskumy 50 dní pred voľbami. Návrh predĺžiť moratórium zo súčasných 14 dní na 50 dní nezískal vo výbore dostatočnú podporu. Proti zákonu bola aj  prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ktorá ju parlamentu vrátila a avizovala, že ak bude jej veto prelomené a 50-dňové moratórium opäť schválené, podá návrh na Ústavný súd.

„Možno bude dokonca zaujímavý fakt, ešte pred mesiacom sme všetci očakávali, že práve 9. januára bude posledný deň, kedy sa budú dať publikovať prieskumy. Už v tejto chvíli by platilo moratórium 50 dní. My sme všetci poukázali na to, že je to dlho, ďaleko pred voľbami a ten názor ľudí ako voličov ešte nie je zastabilizovaný. On sa stabilizuje oveľa neskôr. Keď porovnáme výsledky z tohto výskumu, ktorý je 50 dní pred voľbami a finálne výsledky, tak tam bude ešte veľa zmien,“ povedal Hřích.

Smer, ĽSNS, Za ľudí...

Podľa aktuálnych preferencií stále vedie strana Smer-SD, ale počet jej voličov klesá, čo potvrdil aj Hřích: „Z tohto prieskumu vyplynulo, že veci sa začínajú trošku hýbať, aj keď nie zase až príliš aktívne, ale situácia sa začala trošku upravovať. Na prvom mieste by bola strana Smer-SD, ktorá by dosiahla 17,7 percent. Na druhé miesto by sa dostala strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko so ziskom 11,7 percent. Na treťom mieste by bola strana Za ľudí (10,4 percent), na štvrtom mieste koalícia Progresívne Slovensko a Spolu - občianska demokracia, ktorá by získala 9,1 percent. Na piatom mieste by bolo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, NOVA, Kresťanská únia a Zmena zdola (8,3 percent).“

Čísla strán Za Ľudí a koalície PS-Spolu sú viac-menej stabilné. „Tieto strany oslovujú veľmi podobnú cieľovú skupinu, takisto ako možné niektoré opozičné strany, nazval by som to staršej alebo klasickej opozície. Oni súperia o jedného voliča a volič nepribúda, takže ak niekto z nich stúpne, tak tí ostatní klesnú. Je to ako keby naháňanie si vlastného chvosta. Z tých percent potenciálnych voličov opozície sa voliči rozhodujú raz pre jedného z nich, raz pre druhého, ale momentálne tam priestor na nejaký radikálny rast asi nie je,“ skonštatoval Hřích.

Dôležitý záver kampane

Strany, pre ktoré výsledky dopadli rizikovo na hranici zvoliteľnosti, sú strany SaS, KDH, SNS, pod piatimi percentami strany Most-Híd, Dobrá voľba aj MKS. Vzhľadom na štartujúcu kampaň ešte ale môžu podľa odborníkov nastať v ďalších prieskumoch aj nejaké prekvapivé zmeny. „Hovorí sa, že ľudia si uvedomia, že sa blížia voľby, až vo chvíli, keď dostanú do schránky lístok. Až vtedy si uvedomia, že voľby budú o dva, tri týždne. Myslím si, že veľmi dôležité je, keď začnú debaty, či to už bude v televíziách, alebo v rádiách, alebo na nejakých online portáloch. Finiš kampane vie o všetkom rozhodnúť, o to viac, keď je situácia, že strany majú úžasne blízke percentá a to poradie sa môže poprehadzovať,“ uzavrel Hřích.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre