Preferencia MHD na Sekčove prispeje k skráteniu meškania autobusov a trolejbusov

PrešovSpravodajstvo

Cieľom je postupne prepojiť jednotlivé úseky.

Na Levočskej ulici v Prešove sa pred dvoma rokmi zmodernizovalo šesť svetelných križovatiek s preferenciou MHD. Samospráva v tomto projekte pokračuje aj naďalej. Primátor Prešova František Oľha povedal, že preferencia mestskej hromadnej dopravy (MHD) bola zavedená na sídlisku Sekčov, konkrétne na Rusínskej ulici a Armádneho generála Svobodu:

„Zatraktívniť dopravu, zabezpečiť, aby sa dalo prestupovať, aby sa dali riadne nastaviť aj jednotlivé cestovné poriadky, samozrejme, zefektívniť celú prevádzku svetelnej signalizácie na Sekčove a postupne aj v celom meste Prešov.“

Foto
Inteligentné križovatky dokážu vyhodnotiť meškanie spojov / TASR

Cieľom je postupne prepojiť jednotlivé úseky do jedného funkčného systému svetelnej signalizácie, ktorá bude fungovať na území mesta. Inteligentné križovatky dokážu vyhodnotiť meškanie spojov a uprednostniť autobus či trolejbus. Riaditeľ dopravných systémov zhotoviteľa Alfonz Lančarič spresnil, že kompletná výmena technológie bola nevyhnutná:

„Máme za sebou prvé tri mesiace dolaďovania, je to funkčné na 98 percent. Stále zbierame aj podnety od šoférov, ktorí prostredníctvom svojho vedenia nám dávajú spätnú informáciu, aby sme mohli niektoré veci odsledovať a doprogramovať tak, aby to bolo čo najviac zmysluplné a aby to plnilo stopercentne svoju funkciu. Tranzit zaberá miesto, kde by doprava mala ísť. Tranzit po Armádneho generála Svobodu a Rusínskej je tak veľký v určitých hodinách, že cez deň tam neprejde navyše žiadne iné vozidlo.“

Projekt za vyše 911-tisíc eur bol financovaný z nenávratného finančného príspevku z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra a vlastných zdrojov mesta.

Komentáre