Prekvapivé víťazstvá Kostariky a Maroka, Chorváti otočili proti Kanade, v šlágri remíza Španielov s Nemcami

SvetŠport

Futbalisti Kostariky prekvapujúco zvíťazili v nedeľňajšom zápase E-skupiny MS v Katare nad Japonskom 1:0. O ich triumfe rozhodol v 81. minúte Keysher Fuller. Kostarika sa tak udržala v hre o postupu do osemfinále, na konte má tri body rovnako ako Japonsko.

Keysher Fuller po góle Kostariky / TASR-AP

To sa v záverečnom kole skupiny stretne vo štvrtok 1. decembra o 20.00 h so Španielskom, Kostariku čaká v rovnakom čase Nemecko.

E-skupina, 2. kolo:
       Japonsko - Kostarika 0:1 (0:0)
      Gól: 81. Fuller, ŽK: Jamane, Itakura, Endo - Contreras, Borges, Calvo. Rozhodovali: Oliver - Burt, Bennett (všetci Angl.), 41.479 divákov.
      Japonsko: Gonda - Jamane (62. Mitoma), Itakura, Jošida, Nagatomo (46. H. Ito) - Endo, Morita - Doan (J. Ito), Kamada, Soma (82. Minamino) - Ueda (46. Asano)
      Kostarika: Navas - Fuller, Duarte, Waston, Calvo, Oviedo - Torres (65. Aguilera), Borges (89. Salas), Tejeda, Campbell (90.+5 Chacon) - Contreras (65. Bennette)

Japonsko spravilo až päť zmien oproti prvému zápasu, v ktorom prekvapujúco zdolalo Nemecko, Kostarika pristúpila ku dvom výmenám. Prvý polčas veľa futbalovej krásy nepriniesol, oba tímy sa sústredili najmä na defenzívu a diváci nevideli ani jednu strelu na bránku a rovnako si ani jeden tím nevypracoval gólovú šancu. Viac sa snažili tvoriť Japonci, ale proti opatrnej hre súpera v obrannom bloku sa nepresadili.

Úvod druhého dejstva bol oveľa zaujímavejší vďaka ázijskému tímu, ktorý dominoval a za 20 minút prestrieľal súpera 10:0 (2:0 na bránku). Hneď po zmene strán predviedli akciu striedajúci Asado a Morita a strelu druhého vyrazil Navas. Podobne dopadol aj zrazený pokus Enda a v 57. minúte namieril Soma vedľa. Po hodine hry oba tímy prestriedali, ale tempo to duelu nepridalo. Japonci boli stále aktívnejší a snažili sa tvoriť, no gól prišiel paradoxne na druhej strane. V 81. minúte chybovali v rozohrávke, Tejeda posunul loptu na hranicu šestnástky Fullerovi a jeho pokus nedokázal Gonda vytlačiť mimo bránu - 0:1. Bola to prvá strela Kostariky v druhom dejstve a vôbec prvá na bránku. V 88. minúte prenikol po ľavej strane do šestnástky Mitoma, ale jeho akciu nedokázali Japonci ani na trikrát dostať do siete, ďalší zákrok si pripísal brankár Navas. Kostarika si záver ustrážila a pripísala si tri body do tabuľky.

Celso Borges, stredopoliar Kostariky: "Toto víťazstvo sme potrebovali a zvládli sme to. Majú dobrý tím, ukázali to proti Nemecku. Bolo kruté prehrať 0:7 v prvom zápase a bolo ťažké sa potom namotivovať. No vytvorili sme si okolo seba bublinu, nevnímali sme negatívne komentáre, zlé vplyvy. Za to sa musíme poďakovať realizačnému tímu, pretože odviedol skvelú prácu a vytvorili nám dobrú atmosféru."
Ricu Doan, krídelník Japonska: "Neviem to vysvetliť. Skúšali sme všetko, pripravili sme sa na rôzne varianty, no bol to ťažký zápas. Nehrali sme v top forme. Predchádzajúci zápas bol lepší. Teraz sa musíme zamerať na posledný duel."

Zakaria Aboukhlal oslavuje gól Maroka / TASR

Belgicko - Maroko 0:2 - rozhodla dvojica "žolíkov"

Maročania zvíťazili v  zápase F-skupiny nad Belgickom 2:0. Africký zástupca rozhodol o svojom triumfe po zmene strán vďaka presným zásahom dvojice striedajúcich hráčov Abdelhamida Sabiriho a Zakariu Aboukhlala.

Maroko sa po skalpe bronzového tímu z uplynulého šampionátu dostalo na čelo neúplnej tabuľky so ziskom štyroch bodov. Belgičania ich majú na konte tri. Od 17.00 SEČ sa hral druhý zápas tejto vetvy medzi Chorvátskom a Kanadou.

Vo štvrtok 1. decembra sú v jednotnom čase 16.00 SEČ na programe záverečné zápasy F-skupiny. V európskom šlágri nastúpia úradujúci vicemajstri sveta Chorváti proti Belgicku, Kanada sa stretne s Marokom.

F-skupina - 2. kolo:
      Belgicko - Maroko 0:2 (0:0)
      Góly: 73. Sabiri, 90.+2 Aboukhlal. ŽK: Onana - Sabiri. Rozhodovali: Palazuelos - Mendez, Paredes (všetci Mex.), 43.738 divákov.
      Belgicko: Courtois - Alderweireld, Vertonghen, Castagne - Meunier (81. Lukaku), Onana (60. Tielemans), Witsel, T. Hazard (75. Trossard) - De Bruyne, Batshuayi (75. De Ketelaere), E. Hazard (60. Mertens)
      Maroko: Munir - Hakimi (68. Attiat-Allah), Aguerd, Saiss, Mazraoui - Ounahi (78. El Yamiq), Amrabat, Amallah (68. Sabiri) - Ziyech, En-Nesyri (73. Hamdallah), Boufal (73. Aboukhlal)

Prvá šanca patrila Belgicku, ktoré sa v prípade víťazstva nad Marokom mohlo ako druhý tím po Francúzsku prebojovať do osemfinále. V 5. minúte si Batshuayi zbehol na prihrávku do šestnástky, ale z uhla vypálil iba do brankára Munira. Maročania však dobre bránili a vykrývali priestory, cez ktoré by ich mohol súper ohroziť. V úvodnej 30-minútovke tak na trávniku nebolo veľa vzruchu, hralo sa medzi šestnástkami. V 35. minúte zbehol po pravej strane až do veľkého vápna Hakimi, namiesto prihrávky na lepšie postaveného spoluhráča však zvolil strelu, ktorá minula Courtoisovu bránu. Belgičania mohli odpovedať po priamom kope De Bruyneho. Zahral ho prudko, no lopta skončila iba na hornej sieti marockej brány. V nadstavenom čase prvého polčasu sa Maroku podarilo skórovať po priamom kope Ziyecha, no rozhodca si pomohol VAR-om a gól neuznal pre ofsajdové postavenie Saissa.

Belgičania po celkovo troch nevýrazných polčasoch na šampionáte prepli po zmene strán na vyššie obrátky. V 52. minúte predviedol E. Hazard peknú individuálnu akciu a prinútil Munira k zákroku. Ani Maroko sa však nenechalo zahanbiť. V 56. minúte sa dostal k zakončeniu Boufal, krížnou strelou poslal loptu tesne veľa ľavej žrde. Po hodiny hry dal o sebe vedieť striedajúci Mertens, ale vystrelil iba do priestoru, kde stál pripravený Munir. Druhý polčas priniesol väčšie ofenzívne manévre a v 73. minúte sa diváci dočkali aj gólu. Sabiri z priameho kopu z ostrého uhla prudkou strelou "nachytal na hruškách" Courtoisa, ktorý si nepokryl priestor pri bližšej žrdi - 0:1. Belgický kouč v snahe pokúsiť sa o vyrovnanie poslal na trávnik aj nie úplne doliečeného Lukakua. Belgičania však vôbec neboli vo svojej koži a v nadstavenom čase ich do otvorenej obrany potrestali Maročania druhýkrát, keď sa po individuálnej akcii Ziyecha presadil ďalší striedajúci hráč Aboukhlal a definitívne rozhodol - 0:2.

Roberto Martinez, tréner Belgicka: "Je to veľmi nepríjemný výsledok. Náš výkon ovplyvnil gól, ktorý sme dostali na 0:1 a potom sme sa už nedokázali rozbehnúť. Musíme si to zanalyzovať a pripraviť sa na záverečné stretnutie v skupine. Štandardku takto bránime šesť rokov, jednoducho sa na to pripravili."
Noussair Mazraoui, obranca Maroka: "Neuveriteľný zápas. Bránili aj útočili sme ako tím, bojovali sme ako tím. Toto víťazstvo patrí všetkým Maročanom na celom svete. Dúfam, že si dnešný deň užili a urobili sme ich šťastnými."

tabuľka:
      1. Maroko      2 1 1 0 2:0 4
      2. Belgicko    2 1 0 1 1:2 3
      3. Chorvátsko  1 0 1 0 0:0 1
      4. Kanada      1 0 0 1 0:1 0

Radosť Chorvátov po góle Kramariča / TASR

Kramarič po obrate Chorvátov: "Ukázali sme našu silu"

Chorváti zvíťazili nad Kanadou 4:1. Úradujúci vicemajstri sveta prehrávali v Al Rajáne po bleskovom góle Alphonsa Daviesa, ešte v prvom polčase sa im však podarilo otočiť skóre. Strelecky sa presadili Andrej Kramarič a Marko Livaja, po zmene strán zaznamenal Kramarič svoj druhý gól v zápase a skóre uzavrel Lovro Majer.

Chorváti sa vyšvihli na prvé miesto tabuľky pred rovnako štvorbodové Maroko. Belgicko, ktoré v prvom nedeľňajšom zápase "efka" prehralo s Marokom 0:2, je tretie s tromi bodmi. Na poslednom štvrtom mieste tabuľky figuruje bez bodu Kanada, ktorá prišla o možnosť bojovať o postup do osemfinále.

Vo štvrtok 1. decembra sú v jednotnom čase 16.00 SEČ na programe záverečné zápasy F-skupiny. V európskom šlágri nastúpia Chorváti proti Belgicku, Kanada sa stretne s Marokom.

Chorvátsko - Kanada 4:1 (2:1)
      Góly: 36. a 70. Kramarič, 44. Livaja, 90.+4 Majer - 2. Davies. ŽK: Lovren, Modrič - Buchanan, Miller. Rozhodovali: Matonte - Taran, Soppi (všetci Urug.), 44.374 divákov.
      Chorvátsko: Livakovič - Juranovič, Lovren, Gvardiol, Sosa - Modrič (86. Pašalič), Brozovič, Kovačič (86. Majer) - Livaja (60. Petkovič), Kramarič (72. Vlašič), Perišič (86. Oršič)
      Kanada: Borjan - Johnston, Vitoria, Miller - Laryea (62. Hoilett), Hutchinson (72. Adekugbe), Eustaquio (46. Kone), Davies - Buchanan, Larin (46. Osorio), David (72. Cavallini)

Kanada sa už v 2. minúte ujala vedenia po rýchlej akcii, ktorá sa začala u brankára Borjana. Ten vykopol loptu na súperovu polovicu na Larina, ktorý ju posunul Buchananovi a po jeho centri sa Davies presadil dôraznou hlavičkou medzi tieňovo brániacimi chorvátskymi stopérmi - 0:1. Pre Kanadu to bol prvý gól pri jej druhej účasti na MS. Chorvátov tento moment na dlhší čas zaskočil a ich ofenzívne snaženie sprevádzal kŕč. K typickej hre sa dostali až v druhej polovici prvého polčasu. Prvýkrát vážnejšie pohrozili v 22. minúte, keď sa pred Borjanom ocitol Livaja, ale v páde nedosiahol na loptu. Chorvátom sa podarilo vyrovnať po individuálnej akcii Kramariča, lenže jeho gól pre tesný ofsajd neplatil. Neujala sa ani strela aktívneho Livaju, ktorú Borjan vyrazil na roh. Preťažená obrana Kanady však napokon do polčasu kapitulovala a to dvakrát. V 36. minúte Perišič našiel finálnou prihrávkou Kramariča, ktorý krížnou strelou z hranice malého vápna nedal Borjanovi šancu. Tesne pred odchodom do šatní skóroval Livaja prízemnou strelou k žrdi - 2:1.
      Kanaďania nastúpili do druhého polčasu s dvojicou nových hráčov. Jeden z nich Osorio mohol v 49. minúte vyrovnať, jeho technický pokus spoza šestnástky iba tesne minul pravú žrď chorvátskej bránky a o chvíľu neskôr Buchananov vyrazil Livakovič končekmi prstov na roh. Medzitým mal na opačnej strane ihriska gól na kopačke po Modričovej prihrávke Kramarič, skvelým zákrokom však Borjan podržal svoj tím. Chorváti vytvárali neustále hrozby so zámerom definitívne rozhodnúť. Podarilo sa im to v 70. minúte, keď si Kramarič po prihrávke Perišiča spracoval loptu a ľavačkou ju pomedzi nohy brániaceho hráča poslal do siete - 3:1. S ľahkosťou hrajúci Chorváti sa bavili futbalom, štvrtý gól takmer pridal Perišič, ale Borjan mu prekazil radosť reflexívnym zákrokom nohou. V nadstavenom čase mohol znížiť Hoilett, ale jeho pokus minul chorvátsku bránu. Posledné slovo mali Chorváti, Miller ako posledný brániaci hráč stratil loptu a brejkovú situáciu zakončil Majer strelou pod brvno - 4:1.

Andrej Kramarič, autor dvoch gólov Chorvátska: "Nezačali sme dobre. Dostali sme rýchly gól, ale potom sme ukázali našu silu a dokázali sme otočiť skóre. Na MS nie je ľahký súper, vážime si toto víťazstvo proti nepríjemnej Kanade. Vieme však, že najdôležitejší zápas nás ešte len čaká."

Alphonso Davies, autor gólu Kanady: "Z výsledky som sklamaný. Bol to ťažký zápas proti kvalitnému súperovi. Vydali sme zo seba maximum, bojovali sme počas celých 90 minút. Žiaľ, nestačilo to. Pokúsime sa zabodovať v našom poslednom zápase."

Španielsko - Nemecko 1:1 v E-skupine - "spasiteľ" Füllkrug

V nedeľňajšom šlágri remizovalo v E-skupine Španielsko s Nemeckom 1:1. Štvornásobní majstri sveta Nemci vyrovnali v 83. minúte, keď Niclas Füllkrug odpovedal na presný zásah ďalšieho striedajúceho hráča Alvara Moratu.

Nemci sa otriasli po šokujúcej prehre 1:2 s Japonskom a ziskom bodu sa vrátili do boja o postup, hoci im pred záverečnými zápasmi v "éčku" patrí v tabuľke posledná štvrtá priečka. Španieli sú so štyrmi bodmi lídri zoskupenia, nasledujú trojbodové Japonsko a Kostarika.

Vo štvrtok 1. decembra sú v jednotnom čase 20.00 SEČ na programe záverečné zápasy E-skupiny. Španielsko si zmeria sily s Japonskom, Nemcov čaká duel s Kostarikou.

E-skupina - 2. kolo:
      Španielsko - Nemecko 1:1 (0:0)
      Góly: 62. Morata - 83. Füllkrug. ŽK: Busquets - Kehrer, Goretzka, Kimmich. Rozhodovali: Makkelie - Steegstra, de Vries (všetci Hol.), 68.895 divákov.
      Španielsko: Simon - Carvajal, Rodri, Laporte, Alba (82. Balde) - Busquets - Gavi (66. Williams), Pedri - F. Torres (54. Morata), Asensio (66. Koke), Olmo
      Nemecko: Neuer - Kehrer (70. Klostermann), Süle, Rüdiger, Raum (87. Schlotterbeck) - Goretzka, Kimmich - Gnabry (85. Hofmann), Gündogan (70. Sane), Musiala - Müller (70. Füllkrug)

Nemci mali po prehre 1:2 s Japonskom nôž na krku a pokiaľ chceli pomýšľať na postup, nemohli si dovoliť ďalšie zaváhanie. Španieli vstupovali do zápasu naladení po demontáži Kostariky, ktorej nasúkali sedem gólov. Vysoký pressing robil Nemcom v prvom polčase veľké problémy a v 7. minúte pri nich stálo šťastie po delovke Olma, ktorú Neuer vytlačil na brvno. Španieli vďaka tradične vysokému percentu držania lopty vypojili súpera z hry, no sami sa príliš nehrnuli dopredu a tak sa na trávniku odohrával skôr taktický boj. V 22. minúte sa na ľavom krídle uvoľnil Alba a pravačkou tesne minul pravú žrď. Nemci sa dostali k slovu o tri minúty, po zlom odkope Simona sa zmocnil lopty Gnabry, ale aj on mal vychýlenú mušku. V 39. minúte sa podarilo skórovať hlavou Rüdigerovi, bol však v ofsajdovom postavení a rozhodca gól po porade s videorozhodcom neuznal. V závere polčasu vytvorili Španieli závar v pokutovom území, z ktorého však vyťažili iba roh.
      Nemci vstúpili do druhého polčasu aktívnejšie a v 57. minúte ich mohol dostať do vedenia Kimmich po laxnej rozohrávke súpera. V dobrej pozícii ho však vychytal Simon a odvrátil loptu na roh. Španieli vyčkávali na svoju príležitosť a tá prišla po hodine hry. Jordi Alba prihral cez Kehrera do šestnástky striedajúcemu Moratovi, ktorý sa presadil cez Süleho a šikovným tečom poslal loptu za chrbát Neuera - 1:0. Nemecký kouč sa snažil oživiť hru svojho tímu trojitým striedaní. V 73. minúte Sane pripravil tutovku Musialovi, ktorý však zoči-voči Simonovi zvolil pri streľbe silové riešenie a španielsky brankár jeho pokus rukou zneškodnil. Nemcom sa krátil čas na vyrovnanie, ale nepanikárili. Veľkú príležitosť nevyužili v 81. minúte po tom, ako Kimmich z priameho kopu spoza šestnástky trafil iba do múru. O dve minúty už im to vyšlo, Füllkrug v pokutovom území vzal loptu z nohy svojmu spoluhráčovi Musialovi a tvrdou strelou po pravej ruke Simona strelil vyrovnávajúci gól - 1:1. Nemci si vďaka nemu zachovali reálnu šancu na postup do osemfinále.

Rodri, obranca Španielska: "Nemci už museli v závere riskovať. Mali sme víťazstvo na dosah, ale spokojní sme aj s bodom. Hrali sme proti silnému súperovi a myslím si, že sme podali veľmi dobrý výkon. Šampionát sa zatiaľ vyvíja podľa našich predstáv, no nesmieme poľaviť v koncentrácii a do zápasu s Japonskom ísť opäť stopercentne pripravení."
      Jordi Alba, obranca Španielska: "Bol to vyrovnaný zápas. V prvom polčase sme mali loptu v moci a vytvorili sme si šance, ale nedokázali sme z nich skórovať. Podarilo sa to až Alvarovi, ktorý opäť ukázal, aký je pre tím užitočný hráč. Škoda, že sme v závere dovolili Nemcom vyrovnať. Stále však máme všetko v našich rukách. Nad Japonskom chceme zvíťaziť a skončiť v skupine prví."
      Niclas Füllkrug, strelec gólu Nemecka: "Bod proti Španielsku berieme. Dôležité bolo, aby sme neprehrali, inak by to s našimi postupovými vyhliadkami nevyzeralo ružovo. Do posledného zápasu môžeme ísť s dobrým pocitom a nádejou, že všetko dobre dopadne."