Premiér podporí 18. sankčný balík EÚ voči Rusku, výmenou získa energetické garancie od Bruselu

SlovenskoSpravodajstvo

Robert Fico však deklaroval, že nikdy nepodporí zastavenie európskych dodávok ruského plynu.

Premiér Robert Fico podporí 18. balík sankcií voči Rusku. Podľa neho by bolo kontraproduktívne pokračovať v blokovaní, keďže všetky možnosti rokovaní s Európskou komisiou (EK) sú nateraz vyčerpané a zotrvávanie na súčasnej pozícii by ohrozilo záujmy Slovenskej republiky (SR).

Premiér dodal, že slovenskí zástupcovia 18. sankčný balík vetovali celkovo šesťkrát. SR má k dispozícii písomné záväzky Európskej komisie (EK) podpísané jej predsedníčkou Ursulou von der Leyenovou a kolégiom komisárov.

„Potvrdené garancie zo strany EÚ sa týkajú ceny plynu a jeho prípadného nedostatku, prepravných poplatkov, ako aj možnosti vyvolať krízovú situáciu pri extrémne vysokých cenách a nedostatku plynu, ktorá by viedla ku krízovým riešeniam až po zrušenie zákazu dovážať ruský plyn,“ vysvetlil Fico.

SR tiež s EK diskutovala o využití eurofondov na kompenzáciu vysokých cien zemného plynu, ako aj o plnej účasti EK pri prípadnej arbitráži s ruským Gazpromom za neplnenie záväzkov súčasnej zmluvy o dodávkach plynu, ktorá platí do roku 2034.

Foto
Premiér podporí 18. sankčný balík EÚ voči Rusku, výmenou získa energetické garancie od Bruselu / TASR

Fico však opätovne deklaroval, že SR nikdy nepodporí zastavenie dodávok ruského plynu do EÚ od roku 2028 v rámci plánu RePowerEU. Návrh podľa neho poškodí konkurencieschopnosť EÚ a predovšetkým Slovensko, ktoré bude hlasovať proti, i keď ho nemôže vetovať.

Napriek tomu, že SR už nebude vetovať 18. balík sankcií, podľa Fica sa hneď po piatkovom hlasovaní začne „druhá etapa súboja vo veci ruského plynu“.

Slovensko má schválený plán na presadzovanie národnoštátnych záujmov, vytvorený akčný tím zodpovedný za dosiahnutie ponúknutých garancií, ako aj prísne kontrolné mechanizmy. V prípade, že by tieto kroky zlyhali, Fico upozornil, že EK pracuje aj na 19. sankčnom balíku, ktorý bude vyžadovať súhlas SR.

V poradí 18. súbor sankcií voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu predstavila Európska komisia 10. júna, podľa nej má postihnúť príjmy Moskvy z energetiky a vojenského komplexu. Takisto sa v ňom navrhuje zníženie cenového stropu na ruskú ropu a zákaz obchodovania so spoločnosťami prevádzkujúcimi plynovody Nord Stream 1 a 2 a s bankami, ktoré sa podieľajú na obchádzaní sankcií.

 

Zdroj: TASR 

Komentáre