Premiér Robert Fico je pripravený rokovať o návrhoch na úpravu transakčnej dane

SlovenskoSpravodajstvo

Medzi ekonomické výzvy vlády podľa neho patrí obchodná vojna USA s ďalšími krajinami a hroziace zastavenie dodávok energetických surovín z Ruska.

V prípade transakčnej dane nie sú v koalícii zatiaľ na stole žiadne konkrétne návrhy na jej úpravu. Podľa názoru premiéra Roberta Fica sa prípadné technické nedostatky tejto dane budú riešiť. Ak však majú koaliční partneri svoje predstavy na jej zmenu, musia povedať, ako kompenzovať prípadné výpadky.        

Predseda Národnej rady podľa vlastných slov nepatrí medzi ľudí, ktorí hneď všetko odmietnu.

„Som pripravený rokovať, som pripravený tie návrhy vidieť. Ak sa dajú tieto návrhy kompenzovať, niekde nájdeme riešenie, tak to môžeme urobiť,“ avizoval Fico.

V súvislosti s kritikou transakčnej dane zo strany koaličných partnerov Slovenskej národnej strany a Hlasu-SD, premiér zopakoval svoj názor, že nie je pekné, keď za niečo hlasujú a po kritických článkoch v médiách svoj názor zmenia.

Ani mne sa nepáči transakčná daň. Ale nepáči sa mi, ako zhumpľovali verejné financie. Ak chceme mať zdravé verejné financie, musíme niekedy prijímať aj nepopulárne rozhodnutia takéhoto charakteru,“ zdôraznil premiér s tým, že za najhoršie verejné financie v Európskej únii (EÚ) môžu predchádzajúce vlády.

Dve najväčšie výzvy, ktoré stoja pred vládou v ekonomickej oblasti, sú podľa premiéra obchodné vojny Spojených štátov s ďalšími krajinami vrátane EÚ a hroziace úplné zastavenie dodávok energetických surovín z Ruska. V súvislosti s pomocou slovenským firmám a zamestnancom by mali byť čoskoro v skrátenom konaní schválené zmeny v systéme tzv. kurzarbeitu. 

Obchodná vojna s USA môže byť vzhľadom na vysokú koncentráciu výroby áut pre Slovensko veľmi citeľná. Spojené štáty už okrem iného zaviedli 25-percentné clo na dovoz automobilov. 

Foto
Premiér Robert Fico je pripravený rokovať o návrhoch na úpravu transakčnej dane / TASR

„Môžem zopakovať a potvrdiť, že vláda Slovenskej republiky (SR) je pripravená urobiť potrebné zmeny v zákone, ktorý nazývame zákon o skrátenej práci. Tento zákon bol prijatý v súvislosti s covidom, nám však v tomto zákone chýba titul, pretože nikto nepredpokladal, že môže dôjsť k obmedzeniu výroby aj kvôli clám,“ priblížil Fico.

Avizoval, že o novele by mala Národná rada SR rokovať v zrýchlenom režime už na najbližšej schôdzi, ktorá začína koncom mája: 

„To umožní zamestnávateľom, v tomto prípade výrobcom áut, aby neprepúšťali ľudí, aby mali ľudia skrátený pracovný čas, aby mohli aj doma zostať, ale naďalej zostanú zamestnancami a budú dostávať významnú časť svojej mzdy.“

V príslušnom fonde je momentálne k dispozícii necelých 200 miliónov eur, čo by podľa Fica v prvotnom štádiu mohlo postačovať.  

Druhou „obrovskou témou“ pre vládu je podľa premiéra otázka zastavenia toku plynu, ropy a jadrových materiálov z Ruskej federácie tak, ako to navrhuje Európska komisia (EK). Slovensko s takýmto zámerom nesúhlasí a momentálne čaká na konkrétne legislatívne návrhy, pri ktorých chce vystupovať veľmi aktívne.

„Veľmi jasne oznamujem, že ak tieto legislatívne akty budú zodpovedať tej cestovnej mape, ako ju predstavila EK, Slovenská republika bude hlasovať proti takýmto legislatívnym aktom a pokiaľ by išlo o potrebu jednomyseľného hlasovania, sme pripravení vetovať takéto rozhodnutia,“ avizoval premiér.

 

Zdroj: TASR 

Komentáre