Je hrobom i národnou pamiatkou. Ak by ho samospráva chcela premiestniť, bude to stáť milióny eur.
Na 29. košickom zastupiteľstve poslanci rokovali o možnostiach odstránenia komunistických symbolov z Pomníka padlým II. svetovej vojny na Námestí osloboditeľov. Okrem samotného odstránenia symbolov, poslankyňa Ľubica Blaškovičová v tomto bode navrhla aj jeho premiestnenie či trvalé odstránenie zo súčasnej lokality:
„Opäť bol v médiách článok na túto tému, aj na základe tohto článku som dostala veľa podnetov od občanov, niektoré veľmi osobné, iné veľmi nepríjemné. Inštitúcie, ktoré sa majú vyjadriť k tým možnostiam, ktoré sme citovali v uznesení, sa buď nevyjadrujú alebo nám neposlali vyjadrenie v zákonom stanovenej lehote.“
Blaškovičová pripomenula, že od posledného uznesenia, ktoré sa zaoberalo pomníkom, uplynulo pol roka. Mesto vo februári 2025 uviedlo, že nemajú kompletné odpovede, situácia sa však nezmenila ani v apríli. Pod návrh sa v tom čase podpísalo 22 poslancov a viac ako 30 členov pléna za uznesenie neskôr aj hlasovalo.
„Čo sa udialo od februára doteraz? Lebo naozaj to nemôže byť len „hurá systém je november", ľudia sú naštvaní a je to témou na míting. Viem, že táto téma sa na tých mítingoch, kde pod novembrovou tribúnou stáli aj predstavitelia mesta a pán primátor odhaľoval tabuľu občianskeho fóra… Ja si myslím, že tak ako ste deklarovali, že vás táto téma zaujíma a chcete ju riešiť, tak že je to naozaj pravda,“ adresovala Blaškovičová vedeniu mesta.
Námestníčka Lucia Gurbáľová spresnila, že problémom sa zaoberala pracovná skupina. Pálčivou otázkou pri pomníku je najmä jeho dvojaké klasifikovanie. Je totiž hrobom i národnou pamiatkou zároveň:
„Ak je postavené nejaké dielo ako pamiatka na konkrétne ľudské životy a konkrétnych ľudí, tak sa to poníma ako hrob, a keďže je to hrob a zároveň národná kultúrna pamiatka, pracovná skupina odporučila, aby prípadné premiestnenie takéhoto hrobu národnej kultúrnej pamiatky, bolo vnímané obzvlášť citlivo. Vzhľadom na to, že ide o pietu a úctu k ľuďom, ktorým je venovaný tento pomník, je dôležité, aby výsledok toho rozhodnutia bol aj spoločenským konsenzusom.“
V návrhu bolo okrem premiestnenia zmienené aj odstránenie komunistických symbolov, ktoré zastupiteľstvo opísalo ako schodnejšiu cestu. Gurbaľová však takýto krok zavrhla. Z pomníka, ktorý sa klasifikuje ako hrob, legislatíva nepovoľuje odstránenie pôvodných symbolov. Situáciu ozrejmil aj vedúci archívu mesta Košice Michal Tunega:
„Keďže tieto symboly sú pôvodné a predstavujú symboliku príslušníkov Červenej armády, preto sa nevzťahuje na tieto symboly práve tento zákon o nemorálnosti komunistického režimu.“
V prípade vnímania pomníka ako národnej pamiatky by bolo jeho premiestnenie finančne náročné. Mesto požiadalo ministerstvo kultúry a iné kompetentné orgány o vyňatie zo zoznamu kultúrnych pamiatok. Na to, či je takýto krok možný, zatiaľ mesto nedostalo spätnú odpoveď. Ďalším problémom je aj miesto premiestnenia. Samospráva zatiaľ nenašla vhodnú lokalitu. Problematika Pomníka padlým II. svetovej vojny sa tak v počte 32 hlasov presunula do ďalšieho zastupiteľstva.