Preočkovanosť na východe dlhodobo klesá

VýchodSpravodajstvo

Prešovský kraj je na tom lepšie.

Základom boja proti prenosným chorobám je okrem prevencie aj očkovanie. Práve vďaka nemu dokážeme získať kolektívnu imunitu a zabrániť šíreniu chorôb či vzniku epidémií. Problémom ale je to, že preočkovanie, prípadne absolvovanie povinnej vakcinácie dlhodobo klesá. Rovnako nepriaznivú situáciu eviduje aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach. Veronika Tarkovská pre Rádio Košice uviedla, že vakcinácia v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesla pri všetkých druhoch povinného očkovania:

„Výsledky kontroly u všetkých druhov pravidelného očkovania sú na celokrajskej úrovni pod 95 percent, s výnimkou týchto druhov povinného očkovania – základné očkovanie proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, vírusovej hepatitíde typu B, hemofilovým invazívnym infekciám a detskej obrne, kde v ročníku detí narodených v roku 2021 dosiahla úroveň 95 percent, základné očkovanie proti osýpkam, mumpsu a ružienke v ročníku narodenia 2020, kde celokrajská zaočkovanosť dosiahla 95,8 percent.“

Celková zaočkovanosť v rámci kraja bola na úrovni vyše 94 percent, čo potvrdila aj Tarkovská:

„U všetkých ostatných druhov povinného očkovania zaočkovanosť oproti predchádzajúcemu roku klesla. Najnižšia zaočkovanosť 92,8 percent bola u preočkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke a parotitíde u detí narodených v roku 2011.“

Foto
Základom boja proti prenosným chorobám je okrem prevencie aj očkovanie (Ilustračná fotografia) / TASR

Očkovanie tu medziročne klesá v závislosti od druhu vakcinácie od 0,2 do vyše 2 percent. RÚVZ v Prešove, pod ktorý spadá aj okres Sabinov, eviduje rovnako nepriaznivú situáciu. Vedúca odboru epidemiológie Mária Lišková uviedla, že zaočkovanosť aj napriek tomu oproti predošlému roku stúpla o 0,5 percenta. V prešovskom okrese zároveň 18 ambulancií eviduje preočkovanosť pod 90 percent a v sabinovskom ide o 7 ambulancií. V oboch prípadoch je to nárast.

„Príčinami nízkej zaočkovanosti bolo odmietanie základného povinného očkovania detí ich rodičmi. Títo rodičia sú ovplyvnení masívnou antivakcinačnou kampaňou, majú veľkú nedôveru najmä v bezpečnosť vakcín. Jedným z dôvodov je aj vysoký počet detí dlhodobo odcestovaných v zahraničí, bez vyradenia z evidencie ambulancie. Ďalším problémom je nedisciplinovanosť a ľahkovážnosť rómskych rodičov v oblasti očkovania a nedostupnosť niektorých očkovacích látok. Napriek opakovaným predvolaniam a upozorneniam lekára a úsiliu rómskych asistentov nedodržiavajú termíny očkovania a na očkovanie sa s dieťaťom nedostavia,“ priblížila Lišková.

Prešovský kraj má však predpoklad na kolektívnu imunitu vo všetkých druhoch chorôb, proti ktorým sa očkuje, s výnimkou jedinej. Tá sa dáva na mumps, osýpky a ružienku. V rámci ostatných dosiahla úroveň preočkovania aspoň hranicu kolektívnej imunity 95 percent.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre