Za tento rok eviduje ÚVZ jeden prípad ochorenia.
V Česku sa za posledné dva roky zvýšil výskyt záškrtu. Choroba, proti ktorej je v krajine povinné očkovanie, si od začiatku tohto roka vyžiadala tiež jednu obeť. Sporadické výskyty eviduje aj Úrad verejného zdravotníctva na Slovensku, čo nám pre Rádio Košice potvrdil Marek Eliáš:
„Za posledných 5 rokov bolo celkovo hlásených 16 ochorení na záškrt, pričom v 7 prípadoch išlo o kožnú formu, v 4 prípadoch o hltanový alebo nosohltanový záškrt (najťažšia forma ochorenia). V jednom prípade išlo o spojovkovú diftériu a v 4 prípadoch o nešpecifikovanú diftériu.“
Za tento rok eviduje ÚVZ jeden prípad ochorenia, vlani to boli dva prípady a v roku 2022 osem.
„Záškrt je akútne infekčné ochorenie, nákaza sa prenáša vdychovaním kontaminovaného vzduchu, ale vzhľadom na to, že baktéria je odolná na vonkajšie podmienky, význam má aj prenos kontaminovaným prachom, predmetmi a ojedinele aj potravinami. Inkubačný čas je 2 až 5 dní, max. 1 – 10 dní. Prameňom pôvodcu nákazy je chorý človek alebo bezpríznakový nosič. Pri včasnom záchyte je dobre liečiteľný antibiotikami,“ dodal Eliáš.
Proti záškrtu sa na Slovensku očkuje povinne, v rámci očkovania hexavakcínou. Základné očkovanie sa skladá z troch dávok. Prvá sa podá v treťom mesiaci života novorodenca, druhá dávka o dva mesiace a tretia dávka pol roka po druhej dávke. Ďalej je povinné preočkovanie v 6. a 13. roku života. Preočkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu sa vykonáva kombinovanou očkovacou látkou každých 15 rokov.
„Podľa výsledkov administratívnej kontroly očkovania k 30. 8. 2023 je zaočkovanosť menej ako 95 %, čo je úroveň zabezpečujúca kolektívnu imunitu, v prípade preočkovania v 6. roku života v Bratislavskom a Trenčianskom kraji. V prípade preočkovania v 13. roku života je zaočkovanosť pod 95 % v Bratislavskom a Košickom kraji,“ informoval Eliáš.
Pod 95 percent zároveň klesla zaočkovanosť detí narodených v roku 2020 v 13 okresoch.
Autor: RÁDIO KOŠICE