Prepúšťaním v U. S. Steel Košice sa zaoberajú viaceré rezorty či politické strany

KošiceSpravodajstvo

Snažia sa nájsť riešenia tohto problému.

Spoločnosť U. S. Steel Košice nedávno avizovala, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov o 2500 ľudí. Jedným z dôvodom hromadného prepúšťania sú podľa vedenia spoločnosti dôsledky vysokého importu ocele z krajín, ktoré nemusia dodržiavať pravidlá platné v Európe a nie sú súčasťou európskeho systému obchodovania s emisiami. Situáciou v košických oceliarňach sa zaoberá aj rezort hospodárstva.

„Kroky spoločnosti U. S. Steel vníma rezort hospodárstva predovšetkým ako dôsledok situácie na trhu a dovozu lacnej ocele zo štátov mimo Európskej únie (EÚ), ktoré nemusia plniť prísne európske emisné normy. Situáciu súčasne zhoršuje enormný nárast cien emisných povoleniek a elektriny. Z pohľadu rezortu hospodárstva ide o celoeurópsky problém, na ktorý dlhodobo upozorňujeme a riešenia je potrebné prijať na úrovni EÚ. Slovensko dlhodobo kritizuje a namieta, že Európska komisia (EK) nedostatočne chráni svoj trh a svojich výrobcov vystavuje nekalej konkurencii. Doteraz prijaté opatrenia sú neúčinné a z dlhodobého pohľadu ohrozujú európske oceliarstvo. Budeme preto naďalej v tlaku na EK pokračovať,“ uviedol pre Košice Online Miroslav Kohút z odboru komunikácie kancelárie ministra hospodárstva.

Aktuálny vývoj podľa rezortu dopravy súčasne naznačuje aj celkové ochladenie ekonomiky a s tým súvisiaci pokles objednávok. „Do budúcnosti si to bude zrejme vyžadovať zavedenie podporných a stimulačných nástrojov na úrovni jednotlivých štátov, ale aj na európskej úrovni. V tejto súvislosti pripomíname, že tento rok bude rezort hospodárstva historicky prvýkrát energeticky náročným podnikom, ak o to požiadali a splnili stanovené podmienky, vyplácať zo štátneho rozpočtu finančnú kompenzáciu na zníženie nákladov za elektrinu,“ doplnil Kohút s tým, že túto možnosť využila aj spoločnosť U. S. Steel: „Cieľom tohto opatrenia je prispieť k vyššej konkurencieschopnosti týchto podnikov v porovnaní so subjektmi v zahraničí. Vláda a ministerstvo hospodárstva už v minulosti jasne preukázali, že im záleží na udržaní zamestnanosti v regióne a U. S. Steel považujú za strategický podnik, hoci ide o súkromnú spoločnosť. Pravidelne preto komunikujeme s vedením spoločnosti.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (MPSVR SR) chce pomôcť prepusteným zamestnancom, ktorým ponúka rekvalifikáciu či iné formy podpory. „MPSVR SR sa zaoberá každou podobnou situáciou a hľadá možné a efektívne riešenia. Problémová situácia na svetovom trhu s oceľou, ako aj postoj významnej spoločnosti U. S. Steel k témam energetických nákladov či európskych emisných pravidiel obchodovania sú dlhodobo verejne známe, sú však mimo kompetencií MPSVR SR,“ skonštatovala hovorkyňa rezortu práce Veronika Husárová.

Vedenie košických oceliarní pravidelne informuje ministra práce Jána Richtera. Ten bol ubezpečený, že akékoľvek dôsledky tejto situácie bude vedenie spoločnosti riešiť s odbormi, čo potvrdila aj Husárová: „Rezort práce je však pripravený ponúknuť prepusteným zamestnancom, ktorí si nenájdu prácu všetky aktívne nástroje politiky zamestnanosti, napríklad rekvalifikáciu či inú formu podpory.“

Ako Košice Online informoval hovorca prezidentky Slovenskej republiky Martin Strižinec, Zuzana Čaputová situáciu citlivo vníma a plánuje sa s ňou dôkladnejšie oboznámiť počas najbližšieho regionálneho výjazdu v Košickom kraji. Termín výjazdu však zatiaľ nie je známy.

Reakcie novovznikajúcich politických strán

Na hromadné prepúšťanie v košických oceliarňach reagovali aj viacerí politici, vrátane lídrov novovznikajúcich politických strán. „V U. S. Steel prišlo o prácu už 1400 ľudí. 1400 ľudí si kladie otázku, čo bude ďalej. Kríza postihuje nielen U. S. Steel, ale sa valí na celú našu krajinu, ale tu už prepukla naplno a už tu vidieť, ako nám zlyháva vláda a čo všetko je potrebné spraviť. Už dnes je potrebné pripraviť legislatívny rámec pre prácu v skrátenom pracovnom čase. Potrebujeme pripraviť jasnú rekvalifikáciu. Celkovo sme ako krajina v tomto zlyhali, nevyužili sme obdobie rastu, aby sme pritiahli investorov,“ povedal bývalý slovenský prezident a predseda strany Za ľudí Andrej Kiska.

Tejto problematike sa aktívne venuje aj koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu. Líder strany Progresívne Slovensko Michal Truban varuje pred možnou automatizáciou pracovných pozícií: „Tým, že je tam ten investičný dlh, tak je to veľmi negatívne, ale vďaka tomu, že aj teraz je trošku lepšia ekonomická situácia, nie je to až také hrozné. Slovensko je najviac ohrozené zo všetkých krajín. Až sedemdesiat percent pracovných pozícií na Slovensku je práve ohrozených automatizáciou, ktorá môže čoskoro prísť.“

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre